Katiusza to wyrzutnia rakietowa, która była stosowana przez Związek Radziecki w czasie II wojny światowej. Wyrzutnie siały postrach w szeregach armii III Rzeszy. Niemcy rosyjskie wyrzutnie nazywali “organami Stalina”.
Co to jest Katiusza?
Katiusza to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa opracowana przez Związek Radziecki w czasie II wojny światowej. Była najskuteczniejszym rodzajem artylerii rakietowej używanej przez Sowietów. Wyrzutnia mogła wystrzeliwać jednorazowo salwy 32 lub 40 rakiet, a bateria wyrzutni mogła wystrzelić łącznie 640 rakiet w ciągu 20 sekund. Imię jest zdrobniałą formą imienia Ekaterina (Katarzyna), które jest popularnym rosyjskim imieniem żeńskim.
Po raz pierwszy katiusze zostały użyte w walce w lipcu 1941 r. podczas bitwy pod Smoleńskiem, a 8 sierpnia 1941 r. w Armii Czerwonej utworzono osiem pułków artylerii rakietowej, każdy z 36 wyrzutniami. Po uzyskaniu przez Związek Radziecki przewagi na linii frontu, zapora ogniowa z katiusz stała się integralną częścią każdego artyleryjskiego przygotowania do radzieckiej ofensywy.
Brygady rakietowe były podzielone na bataliony (4 wyrzutnie), brygady i dywizje. Brygada artylerii rakietowej mogła wystrzelić do 1152 rakiet w jednej salwie trwającej 7-10 sekund, a dywizja do 3456 rakiet. Niektóre dywizje wchodziły w skład korpusów uderzeniowych, których używano do przełamywania frontu na szczególnie ważnych drogach natarcia.