Żydowska “córka” Adolfa Hitlera [FOTO]

Na akcji w Maryland (USA) wylicytowano za 11 520 dolarów unikatową fotografię. Przedstawia ona Adolfa Hitlera obejmującego małą żydowską dziewczynkę – Rosę Bernile Nienau. Ówczesna niemiecka propaganda na przemian nazywała Rosę “córką Hitlera” oraz “dzieckiem Führera”. 


Zdjęcie wykonano 20 kwietnia 1933 r. w Berghofie, rezydencji Führera w Alpach Salzburskich. Był to dzień szczególny zarówno dla niego, jak i dla Rosy. Oboje obchodzili wtedy bowiem swoje urodziny: Hitler czterdzieste czwarte, a Rosa siódme. Zdjęcie wykonał Heinrich Hoffmann – osobisty fotograf niemieckiego dyktatora.

“To prawdopodobnie jeden z najbardziej unikalnych przedmiotów, jakie widziałem w moim czasie w domu aukcyjnym. Będąc Niemcem, nigdy nie słyszałem tej historii. Widziałem to zdjęcie wiele razy, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, że historia, która kryje się za tym obrazem, jest tak oszałamiająca” – powiedział Andreas Kornfeld, wiceprezes domu aukcyjnego, w którym wylicytowano zdjęcie. 

Kampania propagandowa

Fotografia Hitlera i Rosy wpisywała się w prowadzoną w tym czasie kampanię propagandową, która miała ukazać wodza jako osobę czułą i dobrotliwą. Niemieckie gadzinówki już następnego dnia po ukazaniu się fotografii nazywały Rosę “córką Hitlera” a w późniejszym czasie także “dzieckiem Führera”.

Dziewczynka mieszkała z babcią i matką, pielęgniarką Karoline Nienau (z domu Helwig), w Monachium. Ojciec Rosy, Bernhard Nienau, był lekarzem i zmarł tuż przed jej narodzinami. Znajomość Rosy z przyszłym wodzem III Rzeszy zaczęła się od jej wyjazdu do Obersalzbergu  na uroczyste obchody urodzin Hitlera. Dziewczynka, która miała urodziny tego samego dnia co lider NSDAP, szybko przykuła uwagę nazistowskich propagandystów.

Mała przyjaciółka Hitlera miała jednak pewną “cechę”, która była wielce kłopotliwa z punktu widzenia oficjeli III Rzeszy. Otóż babka Rosy, nauczycielka Ida Voit, była Żydówką. Hitler podobno był tego świadom, ale zlekceważył ten fakt. 

Wujek Adolf

Hitler nie tylko ignorował sugestie swoich współpracowników, ale nawet szczerze polubił małą Rosę. Na zdjęciu wykonał odręczną notatkę: “Kochana Rosa Nienau i Adolf Hitler, Monachium”. Dziewczynka narysowała zaś na niej dziewięć kwiatków i czterolistną koniczynę. 


CZYTAJ TAKŻE:


Rosa Nienau często pisała potem listy do Führera, nazywając go w nich swoim wujkiem. Do naszych czasów zachowało się 17 listów, która Rosa napisała – zapewne przy pomocy matki – pomiędzy 18 stycznia 1935 r. a 12 listopada 1939 r. Część korespondencji trafiała do wodza za pośrednictwem jego osobistego adiutanta Wilhelma Brücknera. W liście z 27 września 1936 r. czytamy:

“Drogi wujku Brückner! Dzisiaj mam ci wiele do opowiedzenia. W czasie wakacji byliśmy w Obersalzbergu i dwukrotnie pozwolono mi spotkać się z ukochanym wujkiem Hitlerem! (…) Pracuję już nad Bożym Narodzeniem. (…) Robię dla wujka Hitlera skarpetki, bo zapytałam go, czy zeszłoroczne mu odpowiadały. Powiedział: tak! W tym roku robię na drutach z delikatniejszej wełny”. 

Koniec znajomości

Chociaż Rosa pisała listy do “wujka Hitlera” jeszcze w 1939 r., ich przyjaźń została oficjalnie zakończona w 1938 r. Urwanie kontaktu było naturalną konsekwencją wprowadzania w III Rzesz coraz bardzie rygorystycznych praw antyżydowskich. Gdy Rosa skończyła już 9 lat w kraju wprowadzono tzw. ustawy norymberskie. Zgodnie z ich zapisami Żydów można było pozbawić obywatelstwa, mienia, a nawet wyłączyć spod ochrony prawnej. Zakazane stawały się też związki i małżeństwa pomiędzy nimi i Aryjczykami. 


POLECAMY KSIĄŻKĘ:

rosa nienau


Choć sam Hitler uważał, że jego przyjaźń z Rosą jest tylko “czysto ludzką postawą wobec dziecka”, jego osobisty sekretarz, Martin Bormann, zabronił dziewczynce i jej matce pokazywania się w alpejskiej rezydencji wodza. Od połowy 1938 r. Rosa pisała więc do Brücknera, z prośbą o przekazanie listów “wujkowi”. Potem kontakty urwały się bezpowrotnie. 

5 października 1943 r., w wieku 17 lat, żydowska przyjaciółka Hitlera zmarła w szpitalu na polio. Niemiecki dyktator podobno przez długi czas żałował zakończenia znajomości z Rosą. Według Hoffmanna Hitler miał powiedzieć w tym kontekście o Bormannie, że “to człowiek, który ma prawdziwy talent, aby zepsuć każdą jego radość”.


Źródła: Interia.pl The Washington Post


Zdjęcie główne: Adolf Hitler podczas przemówienia.Fot.  Bundesarchiv, Bild 102-14271B / CC-BY-SA 3.0

[Głosów:3    Średnia:5/5]
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.