Znowu napisali o “polskich obozach zagłady”! Polska ambasada zapowiada interwencję

 


Niemiecki dziennik “Augsburger Allgemeine” przypomniał historię augsburskich gmin żydowskich, z których w 1942 r. deportowano 56 Żydów. Zdaniem redakcji zostali oni wywiezieni do… “polskich obozów zagłady”.  polskie obozy zagłady


Wygląda na to, że głośna w ostatnim czasie sprawa Karola Tendery – byłego więźnia Auschwitz – nie wpłynęła na zmianę przekazu w zachodnich mediach. Chociaż mogłoby się wydawać, że po procesowym żądaniu przeprosin od publicznej stacji ZDF niemieckie media będą ostrożniejsze w opisywaniu wydarzeń z lat okupacji, sformułowanie “polskie obozy zagłady” nadal pojawia się w artykułach prasowych. 

W artykule “Ausburger Algemeine” przedstawiono historię augsburskiej gminy żydowskiej od 1917 do 1985 r. We fragmencie o latach okupacji niemieckiej pojawiła się informacja, że w 1942 r. kilkudziesięciu członków społeczności deportowano do obozu Theresienstadt w okupowanych Czechach oraz… do “polskich obozów zagłady”.

 Jak czytamy na stronie Polskiego Radia, “rzecznik prasowy polskiej ambasady w Berlinie Dariusz Pawłoś zapewnił, że placówka będzie interweniowała w tej sprawie i natychmiast wystosuje odpowiednie pismo do redakcji Augsburger Allgemeine”. polskie obozy zagłady

Interwencja ambasadora przyniosła najwidoczniej efekty. Na samym dole artykułu niemieckiego dziennika dodano już adnotację: 

We wcześniejszej wersji  fałszywie napisaliśmy o deportacji do “polskich obozów zagłady”. Były to oczywiście niemieckie nazistowskie obozy zagłady na terenie Polski. Przepraszamy za ten godny pożałowania błąd.

Fragment, o którym mowa brzmi obecnie: 5

W 1939 r. 42 osoby wyemigrowały z gminy żydowskiej Fischach, pozostałe 56 osób zostało wywiezionych przez policję w 1942 r. Trafiły one do niemieckich nazistowskich obozów zagłady na czeskim i polskim terytorium oraz do Theresienstadt. 


Źródła: Polskie Radio / Augsburger Allgemeine


Czytaj także: Nastolatki hajlowały na terenie Auschwitz. Sprawa trafia do prokuratury

Solahütte

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.