Zmarła Barbara Otwinowska, sanitariuszka i łączniczka Powstania Warszawskiego. Miała 94 lata

Była wybitnym znawcą polskiej literatury, wieloletnią profesor Polskiej Akademii Nauk, a także łączniczką i sanitariuszką Armii Krajowej.  15 stycznia 2018 r., w wieku 94 lat, odeszła Barbara Otwinowska. 

“Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Barbary Otwinowskiej ps. „Witek Błękitny”, „Baśka”(1924-2018). Wybitnej specjalistki z zakresu literatury staropolskiej, wieloletniego pracownika Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Żołnierza Armii Krajowej i Powstańca Warszawskiego. Po upadku powstania wywiezionej na roboty przymusowe do Zagłębia Ruhry”

– czytamy w nekrologu opublikowanym na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, podpisanym przez podpisany przez prezesa IPN dr Jarosława Szarka i Kapitułę Nagrody “Kustosz Pamięci Narodowej”.

Barbara Otwinkowska urodziła się 11 czerwca 1924 r. w Toruniu, w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. Do 1939 r. uczęszczała do Gimnazjum sióstr Urszulanek we Lwowie, a w czasie wojny kształciła się w  tajnych kompletach u sióstr Nazaretek, gdzie w 1944 r. zdała maturę. 

W styczniu 1943 r. działała w Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego pełniła funkcję łączniczki, sanitariuszki i wartowniczka w Kompanii Sztabowej 100 (WSOP). Po upadku powstania została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec (Zagłębie Ruhry). W 1945 r. powróciła do kraju, a we wrześniu rozpoczęła studia polonistyczne. 

W 1947 r. aresztowana przez UB w związku z procesem rtm. Witolda Pileckiego. Skazana przez stalinowski sąd spędziła trzy lata w Zakładzie Karnym w Fordonie. W 1952 r. uzyskała na UW tytuł magistra, a następnie rozpoczęła pracę w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie, w którym zajmowała się badaniem literatury staropolskiej. W 1967 r. zdobyła doktorat, a 19 lat później – profesurę. Uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami – za udział w Powstaniu Warszawskim, Krzyżem AK, dwukrotnie Medalem Wojska oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

 

Zdjęcie główne: Pomnik Powstania Warszawskiego / Fot. By Filip Bramorski [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Źródła: IPN / Polsatnews.pl

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.