fbpx

Zaskakujące odkrycie w zapiskach sprzed 100 lat! Co się tak naprawdę dzieje z Antarktydą?

Ponownie został wzięty na warsztat dziennik dwóch badaczy Antarktydy Roberta Falcona Scotta i Ernesta Shackletona, którzy na początku XX w. dopłynęli do kontynentu na statkach Terra Nova i Endurance. To co było tam zapisane zupełnie zmieniło pogląd naukowców na to co się obecnie dzieje na zamarzniętym lądzie! 

Badacze przejrzeli 11 dzienników z lat 1897 – 1917. Opisane tam były trzy ekspedycje kapitana Scotta, dwie Shackletona. Najciekawsze jednak okazały się zapiski dotyczące poziomu lodu. Okazało się że wbrew temu co sądzono, pokrywa lodowa na Antarktydzie pozostaje niemal taka sama jak sto lat temu! 

Misje Scotta i Shackletona zostały zapamiętane w historii jako heroiczne, ale jednak nieudane. Okazuje się jednak, że dane zgromadzone przez tych badaczy, mogą dziś zupełnie zmienić naszą wiedzę na temat antarktycznego lodu. Jeśli poziom lodu 100 lat temu był tak niski jak teraz, podobny wzrost może nastąpić od teraz do połowy XXI w. – twierdzi dr Jonathan Day, autor badań opublikowanych w magazynie “The Cryosphere”.

Czyżby właśnie na naszych oczach upadał mit o tym, że działanie człowieka powoduje topnienie lodowców i zmianę klimatu? Okazuje się jednak, że globalne ocieplenie może tak naprawdę nie istnieć, a poziom lodu na Antarktydzie to wynik naturalnego cyklu.

Potwierdza to też nagły i niezrozumiały dotychczas wzrost poziomu lodu, który rozpoczął się kilka lat temu.

Główne zdjęcie: Wikimedia Commons/ Domena Publiczna

 

[Głosów:239    Średnia:3/5]
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.