Włoski naukowiec: W odkrytej przestrzeni piramidy Cheopsa może znajdować się tron faraona

Nowo odkryte pomieszczenie w piramidzie Cheopsa, o którym media na całym świecie informowały w listopadzie ubiegłego roku, doczekało się już pierwszych hipotez dotyczących jego funkcji. Giulio Magli, dyrektor Wydziału Matematyki i profesor na wydziale Archeoastronomii Politechniki w Mediolanie twierdzi, że w tajemniczej komnacie mierzącej co najmniej 30 m długości, może znajdować się “żelazny tron”, na którym faraon – według wierzeń starożytnych Egipcjan – miał zasiąść przed “dotarciem do gwiazd na północy“. 

Jak wyjaśnia prof. Magli, “do wewnętrznych komnat piramidy Cheopsa można dostać się wąskimi tunelami, z których jeden nagle się rozszerza i podnosi tworząc przed wejściem do komory grobowej Wielką Galerię“.  “Nowo odkryte pomieszczenie znajduje się nad tą galerią, ale jego zadaniem nie było zmniejszenie nacisku na nią, gdyż już jej sufit został zbudowany specjalną techniką przewidzianą do tego celu” – dodaje uczony. 

Naukowiec twierdzi, że w ustaleniu funkcji nowo odkrytej przestrzeni mogą pomóc starożytne źródła pisane dotyczące staroegipskich wierzeń, tzw. “Teksty Piramid”: 

Z tekstów tych wiemy, że faraon, przed dotarciem do gwiazd na północy, musi przejść przez ‘wrota niebios’ i zasiąść na swoim ‘żelaznym tronie’. W piramidzie Cheopsa znajdują się skierowane na północ cztery wąskie szyby o rozmiarach chusteczki do nosa. […] Dwa z tych szybów otwierają się na fasadę, a dwa prowadzą do niewielkich drzwi. Jedne z tych drzwi, południowe, były bez powodzenia kilkukrotnie badane. Drzwi północne wciąż pozostają zamknięte. Z dużym prawdopodobieństwem drzwi te reprezentują ‘wrota niebios’, a północne mogą prowadzić do nowo odkrytego pokoju. W pokoju tym, w jego górnej części, która położona jest dokładnie pod wierzchołkiem piramidy, może znajdować się obiekt niezbędny Cheopsowi po przejściu drzwi – ‘żelazny tron’ wspomniany w Tekstach Piramid”

– mówi włoski uczony. 

Jak czytamy na portalu kopalniawiedzy.pl, tron faraona mógł być niskim siedziskiem wykonanym z materiałów pochodzących z meteorytów. Przypuszczenia te wynikają z odkrytego przez naukowców fragmentu tronu matki Cheopsa, Hetepheres I. 

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zdjęcie główne: Piramidy w Gizie / Fot. By Ricardo Liberato (All Gizah Pyramids) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

[Głosów:2    Średnia:4/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

1 Comment

  • I am very glad that I have come across to your blog because you have shared a one of a kind
    blog which has all the things in a very pleasant manner.
    The information you shared here is unique and informative which is very rear to see nowadays.
    I would have missed the useful information if I didn’t find your site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.