Szef ukraińskiego IPN atakuje polski rząd! Sytuacja coraz bardziej napięta

Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na Grobie Nieznanego Żołnierza zawisły nowe tablice, upamiętniające obrońców polskich osiedli przed działaniami UPA. Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz twierdzi jednak , że polski rząd  oddaje w ten sposób hołd czekistom. 

Jak poinformował w środę wiceszef MON Michał Dworczyk, w najbliższych dniach miało dojść do odsłonięcia dwóch nowych tablic poświęconych obrońcom miejscowości na Wołyniu oraz w  Małopolsce południowo-wschodniej i wschodniej Lubelszczyźnie. “Chodzi konkretnie o żołnierzy, którzy bronili lokalnej polskiej społeczności przed nacjonalistami ukraińskimi z OUN i UPA” – powiedział wiceminister. 

Upamiętnienie dotyczy m.in. wydarzeńw Korytnicy, Narolu, Rzeczycy, Birczy i Łukowcu Żurawskim. Jak podaje “Polska Zbrojna”, tablice umieszczone na dwóch filarach Grobu Nieznanego Żołnierza zostaną odsłonięte przez  szefa MON Antoniego Macierewicza w dniu 10 listopada podczas uroczystej zmiany warty.

Nowe tablice nie spodobały się szefowi ukraińskiego IPN, który wg nieoficjalnych doniesień “Dziennika Gazety Prawnej” znalazł się na tworzonej przez polskie  MSZ liście Ukraińców z zakazem wjazdu na teren RP. 

Wjatrowycz odniósł się do sprawy we wpisie na Facebooku:

“Na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie (miejsce obowiązkowych wizyt zagranicznych delegacji) pojawiła się tablica na cześć polskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach z UPA. Wśród tych, którzy zginęli na terenach Polski w walce z ukraińskimi powstańcami, najwięcej było przedstawicieli komunistycznej bezpieki”. 

Ukraiński historyk dodał, że upamiętnienie dotyczy także tych, którzy “mają na rękach krew polskich patriotów”.

 

W ostatnim czasie narasta spór dyplomatyczny pomiędzy Polską i Ukrainą. Strona ukraińska apeluje do polskich władz o odbudowę rozebranego kilka miesięcy temu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Do tego czasu ma być utrzymany w mocy zakaz prowadzenia ekshumacji i upamiętniania Polaków pomordowanych na Ukrainie. 

 

Źródła: Wprost, Wp.pl, Polska Zbrojna

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.