fbpx

Ubierał się w zwłoki, szczątkami ludzkimi ozdabiał dom. Najgorszy morderca wszech czasów [WIDEO]

Syn George’a i Augusty Gein, urodzony w La Crosse w stanie Wisconsin. Miał starszego o 7 lat brata Henry’ego. Matka, fanatyczka religijna, zabraniała synom kontaktów z kobietami. Twierdziła, że są niemoralne i upadłe. Ojciec, alkoholik, nie miał nic do powiedzenia w kwestii wychowania dzieci. Pozostawał pod wpływem apodyktycznej małżonki.

Geinowie przeprowadzili się do Plainfield w 1914 r. Zajęli farmę umiejscowioną na kompletnym odludziu. Dzięki tak sprzyjającym warunkom matka, Augusta Gein, mogła w spokoju indoktrynować swoich synów. Jedyną przeszkodą na drodze do idealnego w jej mniemaniu wychowania był fakt, że chłopcy musieli chodzić do szkoły.

Nieśmiały Eddie nie był lubiany wśród rówieśników, co w połączeniu z ogromną potrzebą akceptacji i niechęcią ze strony matki pogłębiało u niego uczucie osamotnienia i brak pewności siebie. Eddie był załamany, słuchał Augusty – wszak była ona dla niego największym autorytetem.

Augusta Gein wierzyła w to, że jej synowie w dorosłym życiu staną się kopiami ojca, dlatego aby do tego nie dopuścić często stosowała wobec nich przemoc psychiczną i poniżała ich. Gdy w roku 1940 ich ojciec George zmarł obaj bracia zmuszeni byli podjąć pracę, aby wspomóc domowy budżet i utrzymać farmę.

Uchodzili za pracowników miłych, pracowitych i uczciwych. Dodatkowo Eddie podejmował się opieki nad dziećmi. Chłopak cierpiał na delikatną formę upośledzenia umysłowego, dlatego łatwiej mu było dogadać się z dużo młodszymi od siebie, szybko łapał świetny kontakt ze swoimi podopiecznymi .

Rodzinna tragedia

Gdy Henry dorósł zaczął stwarzać swojej matce problemy. Stawiał się. Wielokrotnie wytykał chore relacje matki z jego młodszym bratem. Eddie był zszokowany takim zachowaniem. Nie mieściło mu się w głowie, aby matkę – w jego mniemaniu uosobienie dobra – traktować w taki sposób.  

16 maja 1944 r. niedaleko farmy, która zamieszkiwali wybuchł pożar. Bracia rzucili się do gaszenia ognia. W pewnym momencie w ferworze walki z żywiołem rozdzielili się. Gdy sytuacja została opanowana nigdzie nie było Henry’ego, nie wrócił do domu. Ed zgłosił sprawę na policję i natychmiast rozpoczęto poszukiwania. Ku wielkiemu zdziwieniu funkcjonariuszy z ekipy poszukiwawczej, młodszy brat Henry’ego zaprowadził ich prosto do miejsca w którym leżały zwłoki zaginionego. Już na miejscu można było stwierdzić, że ciało Henrey’ego było nienaruszone przez płomienie, za to na jego głowie były liczne sińce. Mimo to, koroner stwierdził zgon w skutek uduszenia dymem z pożaru.

Po śmierci brata Eddie został sam z matką. Stał się od niej kompletnie uzależniony. Miała nad nim pełną władzę. Stłamszony i zagubiony chłopak chodził na smyczy według ściśle wytyczonych wskazówek. Gdy miał 39 lat Augusta zmarła. Został sam. Mocno przeżywał jej śmierć. Prawdopodobnie wtedy uwolnił swoje długo skrywane oblicze.

 Zbrodnie

Pozostał na farmie, czytał publikacje o nazistowskich eksperymentach, studiował ludzka anatomię. Wspominał potem, że miał okres w swoim życiu, w którym chciał stać się kobietą. Pewnego dnia zauważył w gazecie artykuł o kobiecie, która niedawno została pochowana w pobliżu grobu jego matki. Udał się w tamto miejsce i wykopał jej ciało. Był ciekaw jak wygląda martwa kobieta.

Przez następne pół roku regularnie plądrował cmentarz, zwłoki przenosił na farmę. Podczas przesłuchań zeznał, że w sumie wykopał 9 ciał z 3 różnych cmentarzy. Początkowo policjanci nie dawali mu wiary, jednak gdy zlecono dokonanie ekshumacji – słowa szaleńca potwierdziły się. 

Eddie początkowo zadowalał się martwymi ciałami pozyskiwanymi z cmentarza. Rozczłonkowywał je, robił z nich różnego rodzaju “pamiątki”. Z jednego z ciał uszył sobie kostium, w którym chodził po farmie. Zeznał, że w pewnym momencie kostium zaczął się łamać – wtedy postanowił po raz pierwszy zabić, aby zdobyć “świeże i giętkie ciało”. W 1954 roku Gein zastrzelił kobietę, Mary Hogan, która swymi wymiarami przypominała mu matkę.Trzy lata później powtórzył morderczy akt – ofiarą była Bernice Worden, właścicielka miejscowego sklepu oraz matka jednego z funkcjonariuszy.

17 listopada 1957 policja wkroczyła na teren farmy Geina, podejrzewając jego związek z napadem dokonanym na miejscowy sklep z narzędziami i zniknięciem Bernice Worden. Gdy przekroczyli próg domu Edd;a zamurowało ich. W letniej kuchni dokonali pierwszego makabrycznego odkrycia. Znajdowało się tam pozbawione głowy i wypatroszone ciało Bernice Worden zawieszone pod sufitem. Pośmiertne badania wykazały, że Worden została postrzelona z bliskiej odległości.

Ubranie z ludzkiej skóry

Policja przypuszczała, że Eddie mógł być zamieszany w więcej morderstw niż te dwa, które mu udowodniono. Na liście jego potencjalnych ofiar znajdują się między innymi Georgia Weckler, Ray Burgess, Victor Travis i Evelyn Hartley. Trudno jest określić rzeczywistą liczbę ofiar Geina, między innymi dlatego, że część ludzkich szczątków i trofeów w jego domu pochodziła ze zwłok wykradanych z cmentarzy. Ponadto na farmie znaleziono między innymi:

  • cztery czaszki wieńczące słupki łóżka Eda

 

  • abażury lamp i obicie jednego z foteli wykonane z ludzkiej skóry

 

  • miski wykonane z ludzkich czaszek

 

  • ludzkie serce (przedmiotem dyskusji pozostaje gdzie znaleziono owo serce; policja stwierdza, że znajdowało się ono na patelni stojącej na kuchni, podczas gdy niektóre zdjęcia wskazują, że zawinięte było w papierową torbę)

 

  • maski wykonane ze skóry zdartej z twarzy martwych kobiet, zdobiące ściany sypialni

 

  • pas z ludzkich sutków

 

  • kompletny strój z ludzkiej skóry

 

  • pudełko wypełnione spreparowanymi kobiecymi genitaliami

 

W trakcie badań przeprowadzonych przed procesem zdiagnozowano u Geina schizofrenię i psychopatię seksualną. Psychiatrzy orzekli również, iż jest niepoczytalny, co oznaczało, że nie mógł być sądzony za zabójstwo pierwszego stopnia i skazany na śmierć. Sąd nakazał ulokowanie Eda w szpitalu psychiatrycznym.

Pierwowzór Buffalo Billa

Geina umieszczono w Central State Hospital w Waupun, Wisconsin. Po dziesięciu latach pobytu w zakładzie zamkniętym uznano, iż może stanąć przed sądem. 7 listopada 1968 r. rozpoczął się proces. Edward Theodore Gein został uznany winnym morderstwa Bernice Worden, jednak jako niepoczytalny został zwolniony i odesłany do szpitala psychiatrycznego, gdzie spędził resztę życia.

Gein zmarł 26 lipca 1984 r. z powodu niewydolności oddechowo-krążeniowej (będącej skutkiem nowotworu) w Instytucie Zdrowia Psychicznego w Goodland Hall. Jego grób znajdujący się na cmentarzu Plainfield był przedmiotem wielu aktów wandalizmu – poszukiwacze pamiątek odłamywali kawałki nagrobka.  Grób został całkowicie rozebrany w 2000 roku. Nagrobek odnaleziono w czerwcu 2001 niedaleko Seattle i można go obejrzeć w muzeum w Wautoma, w stanie Wisconsin.

Na podstawie realnej historii psychopatycznego mordercy Eda Gein’a powstało  wiele filmów, w tym  „Teksańska masakra piłą mechaniczną” Tobe Hoopera i równie słynna „Psychoza” Alfreda Hitchcocka. Gein był również pierwowzorem Buffalo Billa z „Milczenia owiec” Thomasa Harrisa.

Zdjęcie główne: Ed Gein / Fot. By Mistyday22 (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

[Głosów:37    Średnia:3.2/5]
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.