TYLKO U NAS: “Daily Mirror” tłumaczy się z nazwania Hansa Franka “polskim masowym mordercą”. Lepiej usiądźcie…

Przed kilkoma dniami oburzenie w polskim internecie wywołał artykuł “Daily Mirror”, w którym niemiecki zbrodniarz Hans Frank został określony mianem “polskiego masowego mordercy”. Otrzymaliśmy od redakcji brytyjskiego tabloidu komentarz w tej sprawie.


“Polski masowy morderca Hans Frank jest na liście wraz z Joachimem Von Ribbentropem, ministrem spraw zagranicznych Trzeciej Rzeszy, który został stracony za swój udział w rozpoczęciu II wojny światowej”- tak zaczynał się tekst, który pojawił się przed tygodniem w internetowym wydaniu tabloidu.

Wpis spotkał się z natychmiastową reakcją Muzeum Auschwitz, które już nazajutrz apelowało na Twitterze do redakcji: “Daily Mirror, proszę poprawić ten błąd! Wydaje się, że chcieliście napisać „masowy morderca Polaków” pisząc o Hansie Franku”. Wkrótce o sprawie zaczęły informować polskie media, z których część zgodnie określiła rzeczony artykuł mianem “skandalicznego”.

Gazeta – najprawdopodobniej po interwencji Muzeum Auschwitz – poprawiła błąd na swojej stronie usuwając przymiotnik “polski” przed nazwiskiem Franka. Niektóre media oraz internauci zwracają jednak uwagę, że zabrakło informacji o tym, że był on Niemcem oraz katem Polaków.

 

Napisaliśmy do redakcji brytyjskiego tytułu z prośbą o komentarz w tej sprawie. “Daily Mirror” udzieliło bardzo wymijającej odpowiedzi, jednak tym razem gazeta wyraźnie podkreśliła narodowość Franka. “Nie mówimy, że był Polakiem. Był Niemcem i odpowiadał za zamordowanie wielu Polaków podczas II wojny światowej?” – odpisał nam przedstawiciel weekendowego wydania tabloidu.

Wysłaliśmy kolejną wiadomość z pytaniem, w jaki sposób sformułowanie to znalazło się na stronie internetowej “DM”, dołączając screen twittu opublikowanego przez Muzeum Auschwitz. Nadal czekamy na odpowiedź. 

Hans Frank – niemiecki zbrodniarz wojenny, w latach 1939-1945 generalny gubernator w okupowanej Polsce. Był jednym z głównych “architektów” planu eksterminacji narodu polskiego i żydowskiego. Tak miał się odnieść do skali zbrodni na terenach podlegających jego władzy: “gdyby w Polsce chciało się publikować plakaty z wszystkimi skazanymi na śmierć przewidzianymi do egzekucji, to prawdopodobnie zabrakłoby drzew na produkcję papieru”. Skazany w procesach norymberskich na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 16 października 1946 r. 

Zdjęcie główne: Hans Frank / Fot. Bundesarchiv, Bild 121-0270 / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de, via Wikimedia Commons

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.