fbpx

To wciąż jedno z największych i przerażających TABU. Budzi niepokój i zgorszenie

To jeden z najbardziej przerażających tematów od zarania ludzkości. Temat TABU, zgłębiany przez “ciekawskich”. Można na niego natrafić w każdym zakątku globu. Był motywem przerażających zbrodni dokonywanych przez seryjnych zabójców, tematem hitów kinowych, tajemnicą wojen, plagą w czasach głodu, praktyką plemienną. Czym jest kanibalizm? Skąd się wziął? Skąd bierze się pragnienie spróbowania ludzkiego mięsa? Jakie smakuje najlepiej…

W hiszpańskiej jaskini Gran Dolina odkryto najstarsze ślady kanibalizmu. Znaleziono tam mające 800 000 lat kości hominidów, ze śladami wskazującymi na działania ludożerców. “National Geographic” tłumaczy, że kiedyś takie praktyki były normą i wynikały zazwyczaj z braku pożywienia. Kanibalizm nie był w żadnym wypadku czynnością rytualną. Potwierdzeniem tej tezy mają być znalezione w jaskini szczątki ludzkie wymieszanie ze zwierzęcymi. Prawdopodobne również, że w ten sposób najstarsi przodkowie pozbywali się swoich wrogów. Kości noszące ślady kanibalistycznych praktyk znaleziono także w jaskiniach Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec.

Pochodzenie słowa “kanibalizm”

Słowo pochodzi od nazwy plemienia “Karibów” zamieszkujących Karaiby. Nazwę nadali im hiszpańscy konkwistadorzy. Co najciekawsze, Karibowie prawdopodobnie nie byli kanibalami. Być może oskarżanie ich o ludożerstwo było elementem propagandy, gdyż plemię to zaciekle starało się zwalczać hiszpańskie wojsko. Informacje o ich rzekomych praktykach rytualnych pochodzą od Kolumba, dla którego ważnym politycznym celem było przedstawienie rdzennych mieszkańców nowego terytorium w jak najgorszym świetle.

Afryka Południowa

Na terenach Afryki Południowej bardzo częstą praktyką było łapanie i łamanie nóg sąsiadom, by nie mogli uciekać. Wszystkie te czynności spowodowane były oczywiście głodem. Podobno w Lesotho prawdziwym “rarytasem” były kobiety i dzieci. Do aktów kanibalizmu dochodziło tam bardzo często, była to powszechnie stosowana praktyka. 

Ukraina

W latach 1932-33 na Ukrainie panował czas wielkiego głodu. Józef Stalin wprowadził surowe kary za kradzież zboża. Zuchwałemu rabusiowi za przywłaszczenie upraw groziło 10 lat łagru, a nawet kara śmierci. Rozkaz, który wprowadzał te zasadę w życie nazywano potocznie “prawem pięciu kłosów”. W tych latach też dochodziło do aktów kanibalizmu na masową skalę. Ludzie przerażeni konsekwencjami stalinowskiego reżimu mieli niejednokrotnie tylko dwa wyjścia: głodować i pogodzić się ze śmiercią albo… przeżyć. Najczęstszym przypadkiem było zjadanie martwych dzieci przez rodziców. W niektórych wioskach zamiast pogrzebów organizowano “uczty”. Po Ukrainie grasowały tez bandy trudniące się zabijaniem ludzi na mięso, które później można było kupić na targu. Zdarzało się, że z domostw zabierano jeszcze żywych, wiedząc, że jutro i tak będą już martwi. 

Nadija Tokarenko ze wsi Czupachiwka w obwodzie charkowskim tak wspominała klęskę wielkiego głodu:

We wsi utworzyli coś w rodzaju sierocińca. […] Pewnego razu dzieci nagle zamilkły, odwróciliśmy się żeby zobaczyć co się dzieje, a one najmniejszego Petkę jedzą. Strupy na nim wyrywają i jedzą. Zabraliśmy dziecko od głodnych gęb i płakaliśmy.

Papua-Nowa Gwinea

Kanibalizm jest zakazany na terenie Papui-Nowej Gwinei. Mimo to od 50 lat plemiona zamieszkujące tamte tereny raczą się ludzkim mięsem. 

Niemiecka badaczka i podróżniczka, Olga Ammann, prowadziła badania w tamtych rejonach. Z opowiadań mieszkańców wynika że “mięso białych ludzi ma zbyt intensywny zapach i jest zbyt słone”.

Ammann razem z włoskim fotografem, Lago Corazzą udokumentowała swoje badania. Papuasi potwierdzili, że nie gustują w mięsie białego człowieka, za to “nie ma nic lepszego” niż smak ich własnych żon.  

Dramat w Andach

Głośny film “Dramat w Andach”. Produkcja oparta na faktach. Samolot rozbił się wysoko w górach. Część osób ocalałych w katastrofie, aby przeżyć zdecydowała się na zjedzenie ciał martwych towarzyszy. Ci, którzy nie zdecydowali się na ten krok – zmarli z głodu. Akcja ratunkowa zakończyła się powodzeniem. Ekspedycja odnalazła 16 żywych osób w miejscu katastrofy samolotu. Wielu z ocalałych w późniejszym okresie miało poważne problemy natury psychicznej. 

Żądza krwi, ciekawość która zabija

Wielu seryjnych zabójców dopuszczało się aktów kanibalizmu. W 2008 r. świat usłyszał o głośnej i bulwersującej sprawie morderstwa homoseksualisty. Zabójcą był jego 36-letni kochanek, kucharz z Leeds. Podciął gardło swojemu partnerowi, ciało pokroił na kawałki, ugotował i…zjadł. Sędzia James Steward, który prowadził sprawę powiedział, że było to najgorsze morderstwo z jakim miał dotąd do czynienia. 

Hamilton Howard “Albert” Fish urodzony w 1870 r., skazany na krzesło elektryczne w roku 1936. Amerykański seryjny morderca, kanibal, sadysta, masochista, pedofil. Był podejrzewany o zamordowanie pięciorga dzieci. Sam przyznał się do trzech zabójstw oraz do torturowania co najmniej setki małoletnich osób. Jako motyw zbrodni podał silną potrzebę odczuwania mocnych wrażeń. Kiedy sąd skazał go na karę śmierci przez krzesło elektryczne, powiedział: “To dopiero będzie przeżycie, umrzeć na krześle…”. W trakcie wykonywania wyroku pomagał katu przy podczepianiu elektrod.

W listopadzie 1934 r. rodzice jednej z (jak się później okazało) zamordowanych dzieci otrzymali list. w którym anonimowy nadawca przyznawał się do zamordowania ich córki Grace i zjedzenia jej ciała. “Udusiłem ją, potem pociąłem na małe kawałeczki, tak żebym mógł zabrać mięso do swojego mieszkania. Ugotowałem ją i zjadłem. Jak słodka i delikatna była jej mała dupcia, upieczona w piekarniku. Zajęło mi dziewięć dni by zjeść ją całą.”

Jeffrey Lionel Dahmer urodzony 1960 r. w Milwuakee, zmarł w 1994 r. Został skazany na 15 wyroków dożywocia. Media nazywały do Kanibalem z Milwaukee.

Nekrofil, pedofil i kanibal. W latach 1978–1991 zabił, pośmiertnie zgwałcił i często także zjadał mięso swoich ofiar – ponad 17 młodych mężczyzn i chłopców.

Choroba Kanibali

Wróćmy na chwilę do Papui-Nowej Gwinei. Ludożerstwo miało tam potężne znaczenie dla plemion żyjących tam w przeszłości. Naukowcy szczegółowo badali np. praktyki kanibalistyczne ludu “Fore”. Całe osady umierały z powodu nieuleczalnej choroby mózgu, kuru. Badania dowiodły, że chorobę powodowało jedzenie ludzkiego mięsa. Nie wszystkich jednak dotykała ta zaraza. Organizmy niektórych ludzi zdołały się na nią uodpornić. 

TO CIĘ ZAINTERESUJE

Wyrywał i zjadał ofiarom narządy. Zabił 50 osób. Władza próbowała zatuszować sprawę!

[Głosów:57    Średnia:2.8/5]
Komentarze

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.