#Tego dnia w historii: Zmarła Anna Jagiellonka

Ostatnia przedstawicielka dynastii Jagiellonów zmarła 9 września 1596 r. w Warszawie, w obecności swojego siostrzeńca, Zygmunta III Wazy, wyniesionego przez nią dziewięć lat wcześniej na tron polski.

W czasie pogrzebu królowej w katedrze wawelskiej Piotr Skarga wygłosił mowę funeralną, podkreślając, że Anna dała “piękny koniec i zamknięcie domowi Jagiellońskiemu”. Ciało królowej spoczęło w podziemiach Kaplicy Zygmuntowskiej obok ojca Zygmunta Starego i brata Zygmunta Augusta. 

Anna Jagiellonka była zdecydowanie jedną z najbardziej aktywnych kobiet na polskim tronie. Od śmierci Zygmunta Augusta w 1572 r. brała czynny udział w polityce państwa, i to ona zazwyczaj podejmowała decyzje. W okresie bezkrólewia Jan Zamoyski wymógł na Henryku Walezym zobowiązanie poślubienia Jagiellonki, jednak pierwszy elekcyjny władca nie był skory do zawarcia małżeństwa z kobietą starszą o trzydzieści lat.

Po ucieczce Henryka do Francji i pertraktacjach z Habsburgami Annę okrzyknięto królem Polski i wielkim księciem litewskim. Do jej poślubienia zobowiązał się w 1576 r. książę Siedmiogrodu Stefan Batory, uznawany za jednego z najwybitniejszych władców elekcyjnych. Mimo równorzędnej pozycji małżonków, Anna została odizolowana przez Batorego od spraw państwa. Jednak po jego śmierci w 1586 r. znów odzyskała dawne znaczenie, będąc jedną z najważniejszych osób decydujących o przyszłej obsadzie tronu polskiego.

ŁK

Źródło: Muzeum Historii Polski

Artykuł opublikowany na licencji CC BY-3.0 PL.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

MUZEUM HISTORII POLSKI

Muzeum przedstawia najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności – tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Muzeum Historii Polski dokumentuje, popularyzuje i promuje historię Polski zgodnie z osiągnięciami nauki, sięgając po inspirujące przykłady polskich osiągnięć, ale i uczestniczy w debacie nad trudnymi kartami polskich dziejów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.