#Tego dnia w historii: Polacy zdobywają złoty medal na olimpiadzie w Monachium

Letnie igrzyska olimpijskie w Monachium w 1972 r. należą do największych sukcesów w dziejach polskiego sportu. Zdobyliśmy łącznie 21 medali, z czego aż 7 złotych. Udało się nam to tylko cztery razy (oprócz Monachium, jeszcze w Tokio, Montrealu i Atlancie). Jeden ze złotych medali przypadł polskiej drużynie piłkarskiej, której trenerem był wówczas Kazimierz Górski.

Po pokonaniu ZSRR i Maroka Polacy rozegrali finałowy mecz z Węgrami – wygrali 2:1. Po dziś dzień wielu uważa to olimpijskie wyróżnienie za jedno z największych polskich osiągnięć piłkarskich.

Kazimierz Klaudiusz Górski urodził się 2 marca 1921 r. we Lwowie. Swoją karierę piłkarską zaczął już w latach trzydziestych w rodzinnym mieście – grał przeważnie na pozycji napastnika. W 1948 r. brał nawet udział w meczu międzynarodowym (Polska-Dania). Trenerem został po ukończeniu specjalnego kursu w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. Pełnił tę funkcję m.in. w Legii Warszawa (1960-1962, 1981-1982). W 1956 r. został szkoleniowcem polskiej reprezentacji juniorów, w 1966 r. – do lat 23, aż w końcu w 1970 r. powołano go na trenera reprezentacji narodowej.

Do 1976 r. prowadził ją w 73 meczach, z których 43 zakończyło się zwycięstwami. Oprócz wspomnianego sukcesu w Monachium, Górski przyczynił się również do zajęcia III miejsca na Mistrzostwach Świata w RFN w 1974 r. oraz do zdobycia srebrnego medalu w czasie igrzysk w Montrealu w 1976 r. Po rezygnacji z funkcji trenera reprezentacji wyjechał do Grecji, gdzie trenował m.in. drużyny Panathinaikos Ateny i Olympiakos Pireus, z którymi zdobył mistrzostwo kraju.

W 1986 r. powrócił do Polski. Działał we władzach PZPN (był wiceprezesem, a w latach 1991-1995 prezesem). Zmarł 23 maja 2006 r. w Warszawie, a jego ciało zostało złożone na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W uznaniu zasług trzykrotnie odznaczono go Orderem Odrodzenia Polski (kolejno III, II i I klasy – ostatni raz pośmiertnie). Ponadto przyznano mu wiele innych nagród, jak Złoty Medal Zasługi dla FIFA czy doktorat honoris causa gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

M. G.-K.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Artykuł opublikowany na licencji CC BY 3.0 PL

Zdjęcie główne: Reprezentacja Polski pod wodzą Kazimierza Górskiego / Fot. Kadr z youtube.com (https://www.youtube.com/watch?v=KkNtwPiOw48)

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

MUZEUM HISTORII POLSKI

Muzeum przedstawia najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności – tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Muzeum Historii Polski dokumentuje, popularyzuje i promuje historię Polski zgodnie z osiągnięciami nauki, sięgając po inspirujące przykłady polskich osiągnięć, ale i uczestniczy w debacie nad trudnymi kartami polskich dziejów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.