Tajemnicza jednostka SS do spraw czarów. Czego Himmler szukał w dawnych aktach?

W 1935 roku prawa ręka wodza III Rzeszy, Heinrich Himmler, stworzył w Berlinie tajemnicze, ośmioosobowe H- Sonderkommando. Owocem pracy jednostki była obszerna kartoteka opisująca przypadki czarostwa praktycznie na całym świecie. W jakim celu Niemcy prowadzili tak obszerną dokumentację? 


Litera “H” w nazwie wspomnianej jednostki SS pochodzi od niemieckiego wyrazu”Hexe” – “czarownica”. Priorytetem komórki, której przewodził Himmler, były badania historyczne i archiwalne oraz gromadzenie wszelkich dokumentów i dowodów dotyczących procesów o czary. Członkowie tego osobliwego Sonderkommanda prowadzili swoje badania do 1944 r. Efekty ich pracy przechowywane są dziś w Archiwum Państwowym w Poznaniu i są prawdziwym białym krukiem na skalę światową.

Zbiór o nazwie “Zespół: 53/975/0 – Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy Sztafet Ochronnych Wydział Archiwalny – komórka do spraw badań procesów o czary” dotyczy udokumentowanych przypadków z terenów Azji, Europy i obu Ameryk. Ciekawy jest też tutaj zasięg czasowy. Najstarsze dokumenty pochodzą z końca IV w., najmłodsze zaś – z 1940 r. Poznańska kartoteka procesów o czary to w sumie 3887 jednostek archiwalnych, odnoszących się do tysięcy osób oskarżonych o czary.

Dlaczego Heinrich Himmler zdecydował się na prowadzenie badań nad czarostwem? Chciał dowieść istnienia dziedzictwa przodków ówczesnych Niemców? Interesował się rodzajami stosowanych tortur i technikami zadawania bólu? A może chciał skrupulatnie badać zbrodnie popełniane przez Kościół?

Procesy o czary w Europie

Zjawisko prześladowania ludzi za czary było powszechne w Europie na przestrzeni 1450-1750 r. W tym okresie torturowano i spalono na stosie wiele tysięcy ludzi – zarówno mężczyzn jak i kobiet. Kryje się za tym prawdziwe cierpienie ludzi podczas gdy dzisiejsza kultura serwuje nam obraz czarownicy jaką jest zgarbiona i szpetna, latająca na miotle staruszka. 

Przed sądami stanęły tysiące osób podejrzanych o czynienie zła i kontakty z diabłem. Ówczesny system wierzeń i obrzędów magicznych w znacznym stopniu przyczyniły się do rozpętania zbiorowej histerii. Panika zasiana wśród ludu bywała źródłem samosądów, a za czary najczęściej karano śmiercią przez spalenie na stosie. 

Aby jednak kogoś skazać, trzeba było wpierw uzyskać od niego przyznanie się do winy.  Oskarżona osoba była więc poddawana wymyślnym torturom tak długo, aż potwierdziła zarzucane jej czyny. A to powodowało najczęściej lawinę kolejnych procesów i bezsensownych śmierci. 

Unikatowe ryciny
Zachowana dokumentacja komórki “Hexe” poza aktami dotyczącymi “czarownic” i miejsc ich kaźni zawiera szereg fotokopii oryginalnych akt procesowych z Europy i nie tylko, a także wiele unikatowych rycin, powstałych w dużej mierze w XVII i XVIII w. Do poznańskiego archiwum akta trafiły po wojnie, odnaleziono je przypadkowo w pałacu nad Jeziorem Sławskim w Sławie.
 
Filmowiec Bogusław Wiktorowicz wspólnie z Bożeną Ronowską, doktorantką historii Uniwersytetu Gdańskiego od ponad roku pracują nad wydaniem albumu pt. „Czarownice Himmlera – z Kartoteki procesów o czary”. W centrum zainteresowania autorów publikacji są wyłącznie ilustracje, które stanowią zaledwie 11 jednostek z bogatego zespołu. Ryciny te są unikalnym źródłem historycznym. I to nie tylko dla zagadnienia czarostwa, ale także dla badających nowożytny system prawa, kar za przestępstwa kryminalne i tortur.
Wesprzyj publikację

Poza rycinami stanowiącymi unikalne źródło historyczne album będzie wzbogacony o interesujący, naukowy komentarz oraz merytoryczną recenzję naukową.  Starannie wyselekcjonowane grafiki zostały skrupulatnie opisane i usystematyzowane w ramach logicznej całości. Wiele z grafik, które znajdują się w albumie powstało dokładnie w czasach prześladowań o czary co czyni tą publikację jeszcze bardziej wiarygodną i wstrząsającą.


Heinrich Himmler


Zapraszamy do udziału w zbiórce środków na dokończenie albumu pt. „Czarownice Himmlera”. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem platforma crowdfundingowej PolakPotrafi.pl . Poniżej możecie też obejrzeć film przygotowany przez autorów albumu:                                                     
 


POLECAMY KSIĄŻKĘ:

Henrich Himmler

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.