Szokujący sondaż w Rosji. Ponad połowa obywateli żałuje rozpadu Związku Radzieckiego

Centrum Lewady  – niezależny rosyjski ośrodek  badania opinii publicznej – od kilku lat prowadzi sondaże dotyczące rozpadu Związku Radzieckiego.  Z najnowszego badania, które przeprowadzono z okazji 95. rocznicy powstania tego wynika, że nostalgię z Krajem Rad odczuwa aż 58 proc. Rosjan. Ich opinie podziela również wielu młodych obywateli, którzy urodzili się już po 1991 r.

Jak wynika z sondażu ponad połowa Rosjan uważa, że rozpadu ZSRR można było uniknąć. Badani twierdzą również, że upadek ZSRR “zrujnował jedyny dobry system gospodarczy”. Spośród nich 12 proc. chciałoby powrotu tego kraju w jego pierwotnym kształcie.

Co zaskakujące, podobne opinie podziela co piąty ankietowany w wieku 18-24 lat (proces likwidacji ZSRR przypada na 26 grudnia 1991 r.).  Na pytanie o przyczyny rozpadu ZSRR najczęściej wybierano odpowiedź, że ” była to nieodpowiedzialna i niemająca podstaw zmowa” Borysa Jelcyna, Leonida Krawczuka i Stanisława Szuszkiewicza (29 proc. respondentów). 23 proc. podało jako przyczyny “zmowę” Zachodu, a 21 proc. stwierdziło, że decyzja o likwidacji wynikała z niezadowolenia obywateli tego państwa.

Warto wspomnieć, że w badaniu z grudnia 2016 r. 52 proc. Rosjan uznało, że byłe republiki radzieckie powinny się zjednoczyć, zawierając nową federację. 

Centrum Lewady zostało założone w 1992 r. przez rosyjskiego dziennikarza i profesora socjologii Jurija Aleksandrowicza Lewadę. Najnowszy sondaż  został przeprowadzony  w dniach 18-21 listopada w 48 regionach Federacji Rosyjskiej. Grupa reprezentatywna liczyła 1600 osób.

 

AG

Źródło:  Rzeczpospolita / Bankier.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

3 Comments

  • Grupa 1600 osób gdy państwo ma 140 mln to słabe odwzorowanie :/

    • Tak się robi badania statystyczne. Grupa reprezentatywna to grupa, w której jest przekrój całego społeczeństwa – wszystkich grup zawodowych, wiekowych itp. Czyli tworzy się taką mikrospołeczność, która z pewnym marginesem błędu ma odzwierciedlać poglądy tych grup. Pozdrawiamy 🙂

  • OFICER PROWADZACY

    (30 grudnia 2017 - 14:56)

    gdzie mitoman?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.