fbpx

SZOK! Zrobił interes życia! Kupił Enigmę za 100 euro, a zarobił na niej…

Pewien profesor kryptografii przechadzał się w Rumunii po pchlim targu. Na jednym ze stoisk zauważył oryginalną Enigmę z czasów II wojny światowej. Kupił ją za bezcen.

Profesor przekazał Enigmę do domu aukcyjnego Artmark. Potencjalni nabywcy gotowi byli zapłacić za nią nawet 45 tys. euro (ok. 51 tys. dolarów). Tymczasem sam sprzedający nabył ją wcześniej za zaledwie 100 euro!

Enigma 1 została wykonana przez firmę Heimsoeth & Rinke w 1941 r. Zapakowana jest w oryginalne opakowanie. Do Rumuni trafiła dzięki sojuszowi, który kraj ten zawarł z Niemcami za rządów faszystowskiego dyktatora Iona Antonescu. Maszyna szyfrująca została zaprojektowana przez Artura Scherbiusa i była produkowana przez wytwórnię, którą założył on wraz z Richardem Ritterem. Używana była już od lat 20. XX wieku, ale na znaczeniu zyskała właśnie w czasie II wojny światowej.

Enigmę wykorzystywali przede wszystkim Niemcy oraz ich sojusznicy. W 1932 r. naukowcy z Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego jako pierwsi na świecie dokonali zakończonych sukcesem prób dekodowania wiadomości przesyłanych za pomocą Enigmy. Ich odkrycia odegrały znaczącą rolę po 1939 r.

Zdjęcie główne: Enigma / Fot. By Bob Lord / CC-BY-SA-3.0, via Wikimedia Commons

[Głosów:3    Średnia:3/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.