#SłynniDowódcy: Erwin Rommel – od sympatyka do przeciwnika Hitlera [Zapowiedź serii]

Erwin Rommel – niemiecki feldmarszałek i słynny “Lis Pustyni” – był z początku zafascynowany Adolfem Hitlerem. Jednak gdy zorientował się, że to o czym Hitler mówi ma niewiele wspólnego z miłowaniem własnej ojczyzny, szybko postanowił zmienić front. 


 — Zapowiedź serii #SłynniDowódcy —

Erwin Rommel opisuje w książce Piechota atakuje” swoje wspomnienia, w tym między innymi swoje słynne bitwy. Pisze o bitwie pod Bleid, bitwę u stóp Wogezów w 1916, wojnę w Rumunii w 1916/1917, walki w południowo-wschodnich Karpatach w sierpniu 1917 roku. Wspomina też bitwę pod Tolmein w 1917 roku oraz pościg przez Tagliamento i Piawę w 1917/1918 roku. Zwyciężył we wszystkich tych bitwach. 

Rommel był również wielokrotnie ranny. Został postrzelony min. w ramię i udo (za to też dostał odznaczenia). Pierwsza wojna światowa była dla Rommla szkołą wojny. Później mógł wykorzystać swoje doświadczenie, w bitwach II wojny światowej.

Podczas batalii na granicy włosko-słoweńskiej wziął do niewoli 150 oficerów, 9000 żołnierzy i 81 dział. Dokonał tego mając do dyspozycji zaledwie 4 kompanie strzelców górskich oraz dwie kompanie ckm-ów! Co więcej, ataki odbywały się w kilku godzinnych odstępach. Oddziały te nie były więc nawet dobrze wypoczęte. W 1918 roku Rommel dostał przydział w dowództwie 64. korpusu.

Erwin Rommel – okres międzywojenny

Po wojnie kapitan Erwin Rommel założył Kameradschaft (“Związek starych towarzyszy”)W jego skład wchodzili ocalali członkowie jego batalionu górskiego, z którym do końca życia utrzymywał kontakt i przyjaźnił się.

Kapitan Rommel został przyjęty do 100- tysięcznej Reischwery,  w której mogło służyć jedynie 4000 tysiące oficerów. Już samo to świadczyło o wielkiej wartości młodego oficera –  znalazł się wówczas w 5 % najlepszych oficerów niemieckich. Rommel podczas lat 1918-1939 dostawał przeróżne przydziały. Od kompanii karabinów maszynowych w Stuttgarcie, przez bycie łącznikiem z Hitlerjugend, aż po szkolenie piechoty w Dreźnie.

W międzyczasie Rommel został awansowany na podpułkownika. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera jego kariera ( jak większości wojskowych) zaczęła przyśpieszać. Hitler dostrzegł Rommla po zapoznaniu się z jego książką  Infanterie greift” ( “Piechota atakuje“) mianował go dowódcą kwatery polowej.

***

Jak wyglądały losy Erwina Rommla podczas II wojny światowej oraz jego droga do przyznania mu przydomka “Lisa Pustyni”? I dlaczego pomimo estymy jaką się cieszył w III Rzeszy Hitler postanowił go otruć? Dowiesz się z tego z nowej, cyklicznej serii #SłynniDowódcy, która już wkrótce wystartuje na łamach portalu cozahistoria.pl


#SłynniDowódcy to seria przedstawiająca sylwetki najciekawszych wojskowych z okresu II wojny światowej. Z naszego cyklu dowiesz się m.in. jak wyglądały kulisy zabójstwa admirała Yamamoto, dlaczego brytyjski marszałek Montgomery kazał budować na pustyni drewniane czołgi oraz przeczytasz o mniej znanych bitwach pancerników gen. Maczka. 


Czytaj także: “Żart” Hitlera. Tak naziści zareagowali na prośbę USA o nieatakowanie Polski [WIDEO]

Erwin Rommel

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.