Sensacyjne odkrycie! Odnaleziono grób jedynego czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego

Członkowie klubu Idź Pod Prąd ogłosili, że w Londynie odnaleziono grób Augusta Agboli O’Browna – prawdopodobnie jedynego czarnoskórego uczestnika Powstania Warszawskiego. 


Członkowie klub zajmującego się renowacją grobów polskich bohaterów w Wielkiej Brytanii mieli odkryć grób O’Browna 18 listopada na cmentarzu Hampstead. Żołnierz był z zawodu perkusistą jazzowym. Przed wojną pracował w warszawskich lokach rozrywkowych. 

O’ Brown miał urodzić się w 1895 r. w Nigerii. W wieku 27 lat wyemigrował do Polski. Zamieszkał przy ul. Złotej w Warszawie. Ożenił się z Polką z Krakowa, z którą miał dwóch synów. Tak o niecodziennym ślubie pisała jedna z lokalnych gazet:

“Biało-czarne małżeństwo. Ściśle nie biało-czarne, lecz biało-czekoladowe małżeństwo zostało zawarte w Krakowie, gdzie autentyczny murzyn p. August Braoun ożenił się z autentyczną Polką, p. Zofją Pykówną. Egzotyczny ślub zgromadził w kościele tłumy ludzi. Na fotografii naszej widzimy parę młodożeńców i orszak ślubny” (pisownia oryginalna)

O’Brown zadeklarował, że we wrześniu 1939 r. brał udział w wojnie obronnej Polski. Od 1941 r. działał w konspiracyjnym Związku Walki Zbrojnej. W Powstaniu Warszawskim walczył pod pseudonimem “Ali” w batalionie “Iwo”. Między 1956 a 1958 r. wyemigrował z rodziną do Wielkiej Brytanii. Tam zawarł ponowny związek małżeński, którego owocem była jedyna córka O’Browna. Zmarł w 1976 r.

“Życiorys Agboli to historia człowieka, który uznawał Polskę za swoją drugą ojczyznę (nie jest to chyba zbytni patos) i czuł się jej pełnoprawnym obywatelem” – pisał o nim historyk dr Zbigniew Osiński w książce „Afryka w Warszawie. Dzieje afrykańskiej diaspory nad Wisłą”. 

Jak dowiadujemy się z informacji prasowej, członkowie londyńskiego klubu Idź Pod Prąd odnowili grób “Alego”. 

 

Źródła: Idź Pod Prąd / 1944.pl

 

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.