Przełomowa decyzja w Niemczech! Stacja telewizyjna musi przeprosić za “polskie obozy zagłady”

To pierwsze takie orzeczenie w Niemczech. Decyzją Sądu Krajowego w Koblencji niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić za użycie sformułowania “polskie obozy zagłady”. 

O ZDF zrobiło się głośno po tym, jak były więzień obozu Auschwitz Karol Tendera pozwał stację za nazwanie obozów zagłady “polskimi”. Po ogłoszeniu wyroku przez Sąd Apelacyjny w Krakowie telewizja umieściła wprawdzie sprostowanie na swojej stronie internetowej, ale nie w pełni. Notka zatytułowana “Przeprosiny Karola Tendery” znalazła się na dole witryny, w mało widocznym dla odbiorców miejscu. Wbrew nakazowi sądu nie umieszczono jej ponadto na stronie głównej serwisu, ale na jednej z jego zakładek.

W lutym sąd w Moguncji zarządził wobec stacji klauzulę wykonalności wyroku, jednak ZDF złożyła apelację. W sierpniu skierowano pismo procesowe do Sądu Krajowego w Koblencji, który przyjął ostatecznie racje polskiej strony. 

– Sąd wskazał, że pan Karol Tendera, były więzień Auschwitz, zasługuje na ochronę, na ochronę zasługuje jego godność, prawo dobrego imienia w przestrzeni światowej – powiedział adwokat byłego więźnia Auschwitz, mecenas Lech Obara.

– Udało się dokończyć tego dzieła i liczymy się z tym, że zakończy się ta nagonka i te fale oskarżeń pod adresem narodu – skomentował wyrok Karol Tendera. 

Decyzja w sprawie została uznana za przełomową – po raz pierwszy niemiecki sąd nakazał niemieckiemu nadawcy złożenie przeprosin za użycie krzywdzącego sformułowania “polskie obozy zagłady”.

– Nikt nie odważył się i po raz pierwszy uzyskaliśmy to, czego żądaliśmy. (…) Mają te przeprosiny wskazywać nie na to, że to nie był błąd, przeoczenie, ale że te trzy słowa “polski obóz zagłady” (…)  są słowami, które naruszają prawdę historyczną, które mogą boleć, które mogą bezcześcić jak to powiedział sąd pierwszej instancji – podsumował wyrok  mecenas Obara w rozmowie z dziennikarzami.

 

Źródła: Rp.pl, TVN24

Zdjęcie główne: Brama główna obozu Auschwitz z napisem “Arbeit macht frei” (“Praca czyni wolnym”) / Fot. Julia Seeliger [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

ZOBACZ TAKŻE

„Polskie obozy zagłady”- kłamstwo powtarzane wielokrotnie…

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.