Pod dawnym Stalingradem odkryto ponad 1800 zwłok niemieckich żołnierzy

Podczas układania rury wodociągowej w rejonie angarskim w Wołgogradzie (dawnym Stalingradzie), rosyjscy robotnicy natknęli się na masowy grób niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej – informuje “Daily Mail”.


Odkryta mogiła mierzy 129 m długości, prawie 7 m szerokości i ok. 2,1 m głębokości. Doły ostały wykopane pośpiesznie, aby rozkładające się ciała nie doprowadziły do wybuchu epidemii. W masowym grobie natknięto się na zwłoki aż 1837 Niemców. Robotnicy, którzy przypadkowo odkryli ciała, powiadomili o swoim znalezisku władze oraz niemiecką Komisję Grobów Wojennych, która wysłała swoich archeologów do przeprowadzenia wykopalisk na tym obszarze. 

Podczas prac naukowcy natknęli się także na szczątki koni, które poległy u boku ludzi. Obecnie trwają próby identyfikacji ofiar, po których rozpoczną się poszukiwania ich krewnych. W planach jest także przeniesienie ciał i wyprawienie w mieście wojskowej ceremonii pogrzebowej. 

Rzecznik niemieckiej komisji grobów wojennych powiedział, że znaleziska dokonano już w październiku, ale początkowo zakładano, że w mogile znajduje się ok. 800 zabitych żołnierzy. Po zakończeniu prac, które nastąpiły na początku grudnia 2018 r. , liczba ta wzrosła o dodatkowe 1000 zwłok. 


Źródło: Daily Mail

[Głosów:55    Średnia:2.9/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.