Pod koniec życia pracował jako ogrodnik. Smutne losy ostatniego cesarza Chin

”Miałem mniejszą władzę, niż wartownicy przechadzający się pod murami mojego pałacu” – mówił  Puyi, ostatni cesarz Chin zdetronizowany w 1912 r. Na krótko wrócił do władzy 5 lat później, a w latach 30. został figurantem w japońskim państwie satelickim. Jego dalsze losy wyznaczyło wkroczenie do Chin Armii Czerwonej. O smutnych losach Puyi opowiada autor strony II wojna światowa w kolorze


Radzieccy żołnierze na tronie ostatniego monarchy Chin i władcy marionetkowego państwa Mandżukuo – cesarza Puyi w Xinjing, sierpień 1945 roku. [A]

18 sierpnia 1945 roku zdobyty został Charbin przez radzieckich spadochroniarzy. Walk prawie nie było, Japończycy się wycofali. Zresztą trzy dni wcześniej cesarz Hirohito ogłosił kapitulację Japonii. Sowieci parli naprzód, zajmując kolejne miasta, dotarli bez trudu aż do rzeki Yalu na granicy Chin i Korei.

Armia Kwantuńska poddawała się masowo – nic dziwnego, skoro spory odsetek jej żołnierzy był pochodzenia chińskiego i koreańskiego, więc nie mieli powodów, by walczyć za Japonię. Do niewoli poszło aż 594 tysiące jeńców – olbrzymia, jak na japońskie standardy, liczba. Będzie jeszcze jeden wpis o Mandżurii – z jej ostatnim akordem.

Pojmanie Puyi

W samym Charbinie nie działo się nic wielkiego… gdy zauważono nagle biały samolot. Był to japoński bombowiec, ale nie należał do japońskich sił zbrojnych. Para sowieckich myśliwców zmusiła samolot do lądowania.

Gdy wylądował, wyszło z niego kilku ludzi w garniturach i mundurach wojskowych. Wśród nich – niewysoki człowieczek w okularach i cylindrze. Był to ostatni cesarz Imperium Chin i władca Mandżukuo, Puyi. Sowieci nie mogli uwierzyć, że pojmali taką figurę. Cesarza zamierzano przetransportować do ZSRR.

Został uwięziony na Syberii, zaś w 1950 roku przekazano go chińskim komunistom, którzy znowu wtrącili go do więzienia dla zbrodniarzy wojennych na dziewięć lat. Jego jedyną zbrodnią było to, że urodził się jako ostatni cesarz Chin. Wypuszczono go w 1959 roku na mocy ”amnestii”, po czym zatrudniono w Zakazanym Mieście jako ogrodnika.

Jego przymusowa żona, pielęgniarka Li Shuxian, wielokrotnie groziła mu rozwodem i znęcała się nad nim. Jej zapędy powstrzymywał komunistyczny premier Zhou Enlai, z inicjatywy którego zawarto to ”małżeństwo”. Wycieńczony, chorowity były cesarz po ”resocjalizacji” zmarł w 1967 roku, będąc kolejną ofiarą bardzo tragicznego dla Chin okresu.

ODWIEDŹ STRONĘ AUTORA:


Wpis pochodzi ze strony II wojna światowa w kolorze. W każdy poniedziałek i piątek będziemy prezentować na naszej stronie nowy komentarz autora. 


Czytaj także: Szokujące wspomnienia likwidatora z AK. “Lubiłem patrzeć na tryskającą krew z rozwalonej głowy”


Puyi

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

II wojna światowa w kolorze

Popularna strona na polskim Facebooku, która za pomocą kolorowych fotografii przybliża fanom karty największego konfliktu zbrojnego w dziejach - i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.