Odpowiadał za ludobójstwo? Zapadł historyczny wyrok w sprawie Mladicia. Przed odczytaniem wyroku został…

Generał Ratko Mladić został uznany za winnego zbrodni ludobójstwa w czasie wojny w Bośni.  Decyzją Trybunału do spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii skazano go na karę dożywocia. W czasie procesu oskarżony został wyprowadzony z sali. Mladić zapowiedział, że odwoła się od wyroku. 

75-letni dziś Ratko Mladić był dowódcą Serbów bośniackich w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992–1995. Zakłada się, że w wyniku tego konfliktu zginęło ok. 100 tys. ludzi, a ponad 2 mln opuściło swoje domy. Po wojnie ukrywał się na północy Serbii. Schwytano go 26 maja 2011 r. Trybunał w Hadze stwierdził dziś, że Mladić odpowiada za ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Uznano go winnym 10 z 11 zarzucanych mu czynów. 

– Ratko Mladić uznany jest za winnego za następujące przestępstwa: ludobójstwo, prześladowania, co jest zbrodnią przeciwko ludzkości, eksterminacje – zbrodnia przeciwko ludzkości, morderstwa – zbrodnia przeciwko ludzkości, pogwałcenie praw i zwyczajów wojennych – zbrodnia przeciwko ludzkości, deportacje – zbrodnia przeciwko ludzkości […] bezprawne ataki na cywilów […] branie zakładników – odczytał wyrok jeden z sędziów. 

Przewodniczący środowej rozprawy, sędzia Alphons Orie ocenił, że “zbrodnie, których się dopuścił zaliczają się do najbardziej ohydnych, znanych ludzkości”.

Mladić został ponadto oskarżony o próbę eksterminacji społeczności muzułmańskiej w Srebrenicy i ostrzelanie Sarajewa. Oskarżonego nie było na sali w czasie odczytywania werdyktu. Skarżył się na zły stan zdrowia, jednak po zbadaniu ciśnienia krwi odrzucono wniosek jego obrońców o przerwanie rozprawy. W reakcji na tę decyzję Mladić zaczął krzyczeć: 

“Jestem wstrząśnięty, to, co mówiliście, to czyste kłamstwo! Wstydzilibyście się, wszystko to kłamstwo, co powiedzieliście!”

Po tych słowach serbski generał został wyprowadzony z sali rozpraw. Jego obrońcy zapowiedzieli złożenie apelacji. 

 

Zdjęcie główne: Ratko Mladić (w środku) na lotnisku w Sarajewie, 1993 r. / I, Evstafiev [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Źródła: Gazeta.pl / Onet.pl / TVN24

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.