Niesamowite odkrycie w podhalańskiej jaskini! Ma ponad 15 tysięcy lat

W Jaskini Obłazowej na Podhalu dokonano niesamowitego odkrycia. Naukowcy określili to mianem dzieła sztuki. Licząca 15 tysięcy lat “rzeźba” jest a okresu paleolitu. 

Grotę skalną, która obecnie leży w okolicach Nowego Targu niegdyś zamieszkiwali przedstawiciele kultury graweckiej. 

Odnaleziona figurka, według badaczy przedstawia “Wenus”, ma ponad 15 tysięcy lat i wykonano ją z piaskowca. Profesor Paweł Valde-Nowak, z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nie ma złudzeń co do niezwykłości i unikatowości znaleziska. Warto wspomnieć, że na podobne przedmioty w Polsce natknięto się zaledwie dwa razy.

“Wenus z Obłazowej to kolejny dowód życia duchowego i artyzmu człowieka paleolitu w tym miejscu”

– podkreśla prof. Valde-Nowak.

 Postać została stworzona z otoczaka, czyli kamienia pierwotnie wyciągniętego z koryta pobliskiej rzeki. Figurka ma 55 mm wysokości, a sama Wenus przedstawiona z profilu. Płaski kształt nie jest tutaj przypadkowy. Chodzi o łatwe przenoszenie przedmiotu z miejsca na miejsce.

Na pierwszy rzut oka trudno jest dostrzec to co krakowski naukowiec, jednak on sam podkreśla, że nie ma żadnych wątpliwości co do tego czym jest ten kawałek piaskowca. 

“Postać przedstawiona jest schematycznie, z profilu. Jest to tylko korpus, kształtem przypominający kobietę w ciąży. Być może jest to przedstawienie bogini matki, czyli przedmiot związany ze sferą wierzeń, albo portret kobiety bliskiej sercu mężczyzny sprzed kilkunastu tysięcy lat. Silnie eksponowane są tutaj również pośladki i biodra. Takie przedstawienia określane są wśród archeologów mianem Wenus”

– tłumaczy krakowski uczony.

Profesor dodaje, że twórca figurki był zapewne członkiem społeczności, która wykonała malowidła naścienne odnalezione w jaskiniach Lascaux czy Altamira w Zachodniej Europie. 

W Polsce już wcześniej natrafiano na dowody świadczące o migracji ludności w tamtych okresach. Wizerunek Wenus z okresu paleolitu znaleziono wcześniej w Wilczycach k. Sandomierza oraz w Dzierżysławiu na Górnym Śląsku.

Foto: Instytut Archeologii UJ w Krakowie

Na terenie całej Europy jest ich około 50. 

źródło: wprost.pl/o2.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.