Niemcy: „To próba przedstawienia Polaków w lepszym świetle. Jesteśmy przeciwni!”

Otwarte w ubiegłym roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej może być jedynie próbą przedstawienia Polaków w lepszym świetle” – pisze niemiecka gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

Według gazety pokazywanie losów Polaków, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów przed Niemcami skutecznie przykrywa historie o tych Polakach, którzy współpracowali z nazistami i byli wraz z nimi współodpowiedzialni za Holocaust.

Dlaczego Niemcom nie podoba się Muzeum Ulmów? Są dwa główne powody.

Po pierwsze, pokazuje bohaterstwo Polaków, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów przed Niemcami .Po drugie, obnaża brutalność i okrucieństwo Niemców, którzy za pomoc Żydom mordowali całe rodziny.

przypomnijmy. Józef i Wiktoria Ulmowie za ukrywanie w swoim gospodarstwie rodzinę żydowską zostali zastrzeleni przez Niemców na oczach ich dzieci. Podczas egzekucji Wiktoria była w dziewiątym miesiącu ciąży. W jej trakcie zaczęła rodzić. Po zamordowaniu rodziców dokonano mordu na szóstce ich dzieci. Najmłodsze miało zaledwie pótora roku.

Spora część Niemców chciałby, żeby odpowiedzialność za ich zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej…spadła na Polskę. Dzięki takim projektom jak „Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej” plan ten nigdy nie zostanie przez nich zrealizowany. A bohaterstwo zwykłych ludzi na długo pozostanie w naszej pamięci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

2 Comments

  • Się Mietek zacietrzewił. Bandyci są i byli wszędzie, wciąż jednak, to Niemcy mordowali Polaków hurtem, nie na odwrót. To Polacy ratowali żydów, nie Niemcy. Szmalcowników wśród żydowskiej ludności nie brakowało, zdrajców też. A poziom wypowiedzi nastolatka ze zrytym łbem nie przystoi tematowi, na który się Mietek wypowiada.

  • Jeśli autorka uważa, że “Spora część Niemców chciałby, żeby odpowiedzialność za ich zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej…spadła na Polskę”, powinna podać źródło takiej informacji. Bez tego tekst służy tylko podsycaniu niezdrowych emocji… Wszystkie narody mają prawo honorować ludzi, którzy wyróżnili się odwagą. Powinny też uznawać, że istnieją wśród nich ludzie, którym brak bohaterstwa i honoru…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.