Niemcy przeprowadzali na nim pseudomedyczne eksperymenty. Teraz jego syn domaga się odszkodowania od RFN

45-letni Adam Kowalewski, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym domaga się 400 tys. złotych zadośćuczynienia od Republiki Federalnej Niemiec. Mężczyzna uważa, że jego niepełnosprawność jest następstwem eksperymentów pseudomedycznych, którym w czasie wojny był poddawany jego ojciec Jerzy.

To pierwszy polski pozew przeciwko RFN za eksperymenty prowadzone w niemieckich obozach koncentracyjny. W imieniu Kowalewskiego złożyli go dziś w Sądzie Okręgowym w Warszawie polsko-niemiecki mec. Stefan Hambura oraz radca prawny Jerzy Krzekotowski.  Hambura, który jest pełnomocnikiem powoda, uzasadnia jego roszczenia w następujący sposób:

Pan Adam Kowalewski jest synem więźnia kilku obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz. Na jego ojcu były przeprowadzane eksperymenty pseudomedyczne. Pan Adam Kowalewski urodził się z porażeniem mózgowym. Dochodzimy roszczenia tzw. drugiej generacji; z tego powodu, że na jego ojcu były robione eksperymenty pseudomedyczne urodził się niepełnosprawny .

Prawnik dodaje, że oprócz 400 tys. złotych odszkodowania Adam Kowalewski domaga się od rządu Niemiec comiesięcznej renty w wysokości 3 tys. złotych.

Ojciec Adama Kowalewskiego, Jerzy, był w czasie wojny więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych – Auschwitz, Gross Rosen i Dachau. Był tam poddawany eksperymentom, za które odpowiadał Josef Mengele. Jak mówi pan Adam, podczas pobytu w Auschwitz jego ojcu wstrzyknięto tyfus. 

Zdaniem Kowalewskego jego niepełnosprawność przejawia się tzw. syndromem drugiej generacji. W rozmowie z “Rzeczpospolitą” przyznaje, że z powodu tych dolegliwości ma problemy ze znalezieniem pracy.

 

Zdjęcie główne: Brama główna Auschwitz II (Birenau) / Fot. by Michel Zacharz AKA Grippenn (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Źródła: Rzeczpospolita / Dziennik.pl

 

[Głosów:11    Średnia:3.5/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.