Niebywałe odkrycie! W dawnej katowni przy Rakowieckiej znaleziono szubienicę, na której powieszono…

W podziemiach mokotowskiego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie odkryto części konstrukcji szubienicy. Historycy przekonują, że to na niej stracono m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa “Nila”.  

Odkrycia dokonano w trakcie prac związanych z budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Fragmenty szubienicy przez lata znajdowały się pod podłogą w dawnej siłowni, z której korzystali więzienni strażnicy. – Mówimy o relikwiach. To przecież dokładnie w tym miejscu straciło życie wielu wybitnych Polaków –  mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jak dodaje, ślady murowania wskazują, że szubienica  była tu zainstalowana na długo przed okresem stalinowskim. – Najprawdopodobniej, jest to szubienica przedwojenna – twierdzi Pawłowicz.

O znalezisku poinformował jako pierwszy portal wpolityce.pl i  opublikował również zdjęcia, które  można obejrzeć TUTAJ. Na trop fragmentów szubienicy historycy wpadli w czwartek 28 grudnia 2017 r. dzięki analizie materiałów archiwalnych telewizji publicznej, a ściślej – dzięki wypowiedziom udzielonym przez Władysława Bartoszewskiego. 

– Był więźniem na Rakowieckiej w okresie stalinowskim. Bartoszewski opowiada i pokazuje przestrzeń pawilonu I. Pracując wówczas na terenie drukarni, gdzie pracowali więźniowie, dostał informacje od Niemców – którzy także byli tutaj więzieni – że w piwnicy powieszono generała – tłumaczy Pawłowicz, podkreślając, że opis Bartoszewskiego był bardzo szczegółowy. Zaznaczył również, że “wnęka pod szubienicą jest całkowicie oryginalna” i “nic tu nie było ruszane”.

W więzieniu przy Rakowieckiej 37 przetrzymywano, torturowano i zabijano po wojnie żołnierzy sprzeciwiających się komunistycznym władzom. Wiele ciał  przewieziono na tzw. “Łączkę”. Zwłok sporej części ofiar stalinizmu, jak zamordowanego 24 lutego 1953 r. gen. Fieldorfa “Nila” nie udało się jak dotąd odnaleźć. 

 

Zdjęcie główne: Szubienica w Rutland County Museum (zdjęcie ilustracyjne) / Fot. Domena publiczna

Źródła: wPolityce.pl / TVN Warszawa

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.