Nie żyje legendarny uciekinier z Auschwitz. Miał 98 lat

75 lat temu dokonał brawurowej ucieczki z Auschwitz. 15 grudnia 2017 r. zmarł Kazimierz Piechowski. 

Przyszedł na świat 3 grudnia 1919 r. w miejscowości Rajkowy (woj. pomorskie). 

W listopadzie 1939 r. został aresztowany przez Niemców, którzy przetrzymywali go m.in. w więzieniach w Sanoku i Krakowie. 20 czerwca 1940 r. został osadzony w obozie Auschwitz. Otrzymał nr 918. Dwa lata później dokonał jednej z najbardziej brawurowych ucieczek z tego obiektu. 

20 czerwca 1942 r. Piechowski i jego trzej koledzy włamali się do magazynu, z którego zabrali niemieckie mundury i  broń. W akcji pomogli mu: Eugeniusz Bendera, Stanisław Jaster i ks. Józef Lempart. Pierwszy z nich dostarczył samochód Steyer 220 (pracował w pobliskich garażach).- 
Niemcy byli tak pewni, że nikt nie ośmieli się podjąć ucieczki z Auschwitz, że przy garażu nie trzymali nawet warty – mówił Piechowski w 2015 r. w reportażu magazynu “Czarno na białym” TVN24.

Aby uratować przed śmiercią więźniów, którzy pozostali w obozie, Piechowski stworzył z kolegami fałszywe komando – najmniejsze z nich musiało liczyć właśnie 4 osoby, a za ucieczkę prawdziwego komanda Niemcy rozstrzeliwali 10 ludzi. Po wojnie Piechowski twierdził jednak, że nikt nie zginął tylko dlatego, że w Berlinie uznano, iż ucieczka była wynikiem głupoty esesmanów. 

Ucieczkę zaplanowano w sobotę, gdyż tego dnia esesmani wracali do swoich domów. Niczego nieświadomy wartownik otworzył szlaban z fałszywym komandem. Po wszystkim uciekinierzy spalili samochód, za co mieli przeprosić listownie samego Rudolfa Hoessa. Jedyną osobą ukaraną za ten incydent był obozowy kapo Kurt Pachala, którego skazano na śmierć głodową. 

Po uciecze Piechowski dołączył do oddziału AK, w którym walczył do końca wojny. W wyniku donosu został aresztowany przez UB (jako nieujawniony żołnierz podziemia niepodległościowego) i skazany na 10 lat więzienia. Wyszedł po 7 latach, kontynuował studia i zatrundnił się w Stoczni Gdańskiej. 

ZOBACZ TAKŻE

Dokonali niemożliwego! Wykorzystali “głupotę” Niemców. Nie uwierzysz jak uciekli z Auschwitz…

Zdjęcie główne: Brama główna Auschwitz II (Birenau) / Fot. by Michel Zacharz AKA Grippenn (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Źródła: TVN24 / IPN / Film.org

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.