Nastolatki hajlowały na terenie Auschwitz. Sprawa trafia do prokuratury

Trzy nastolatki wykonały nazistowskie pozdrowienie przed historyczną bramą byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Muzeum zapowiedziało, że sprawa została już zgłoszona do prokuratury. 


Oburzająca fotografia została zamieszczona kilka dni temu w serwisie Instagram. Profil, który ją udostępnił, został już usunięty, ale internauci zdążyli zrobić zrzut ekranu. Zdjęcie zostało przekazane władzom muzeum. We wtorek sprawę nagłośnił na swoim profilu na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

“Bezmyślność, czy efekt nasiąkania ideologia nienawiści sączoną przez skrajną prawicę? Wybryk trzech dziewczyn pokazuje jak potrzebna jest edukacja dotycząca Zagłady, systemów totalitarnych. Szczególnie gdy w Polsce odżywa antysemityzm, a młodzi ludzie bezrefleksyjnie chłoną treści nawołujące do nienawiści” – napisał ośrodek na Facebooku. Z wpisu dowiadujemy się również, że trwa właśnie ustalanie osób na zdjęciu. Ośrodek zapowiada powiadomienie szkoły, do której uczęszczają dziewczęta. 

To nie jest błaha sprawa

– Dyrekcja Muzeum podjęła decyzję o skierowaniu do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w trybie art. 256 kk oraz art. 261 kk (propagowanie ustroju totalitarnego oraz znieważanie pomnika pamięci – przyp. red.). To szokujące i bulwersujące zachowanie – szczególnie w tak tragicznym miejscu – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską  Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.


Czytaj także: Parada zwycięstwa w Londynie. Dlaczego zabrakło na niej Polaków?


Z kolei Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu przyznaje, że jak dotąd nie otrzymała zgłoszeń od Muzeum, które dotyczyłyby osób nieletnich. Zarówno policja, jak i Muzeum oraz Ośrodek przyznają jednak zgodnie – takich przypadków nie należy bagatelizować. 

Skąd taki brak szacunku?

Sprawa trzech nastolatek to niestety nie jedyny incydent na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu  w ostatnim czasie. Jeszcze na początku tego tygodnia prokuratura zatrzymała 38-letniego turystę z Irlandii, który na ścianie jednego z baraków wydrapał monetą swoje imię. Za ten czyn – zniszczenie zabytku – grozi mu bardzo wysoka kara: nawet do 10 lat pozbawienia wolności. 

Z kolei całkiem niedawno głośna była sprawa 19-latka z Izraela, który w bardzo wulgarny sposób znieważył pomnik pamięci. Mężczyzna w marcu tego roku miał oddać mocz na Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu. 

Kilka lat temu media na całym świecie opisywały też sprawę tureckiego turysty, który za hajlowanie pod bramą Auschwitz otrzymał karę grzywny oraz sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Pozostaje nam tylko wyrazić nadzieję, że wysokie kary zniechęcą pozostałych przed takimi – z ich perspektywy – “niewinnymi wybrykami”. 


Źródła: Wirtualna Polska / Gazeta Wyborcza / TVN24

[Głosów:2    Średnia:5/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

4 Comments

 • taka_smutna_prawda

  (18 listopada 2018 - 16:23)

  młodzi i głupi, nie oni pierwsi i nie ostatni, można trąbić.. ale gówniaki nadal rosną i będą następni.. gdyby to zrobił normalny 45-paro latek to był się zdenerwował, ale smarkacze? co oni tam wiedza o życiu i historii.. nic.. – może za kilkanaście lat faktycznie zainteresują się tematem

 • Przerażają tu dwie rzeczy: nieświadomość nastolatek, ale chyba jeszcze bardziej reakcja dorosłych. Czy taki wygłup dzieci nie świadczy tylko o ich wychowawcach i czy trzeba od razu kierować do prokuratury??? Czy ktoś tu czasem nie oszalał? Trzeba pouczyć, ewentualnie nałożyć jakąś karę wychowawczą, ale nie od razu do sądu! Represjami młodego pokolenia nie wychowamy.

 • No powiem, że takiego tonu wypowiedzi ( bardzo NIE OBIEKTYWNEGO – w tym CYTOWANIA ŹRÓDEŁ JAWNIE NIE OBIEKTYWNYCH – patrz WP , TVN, czy GW – opcji jawnie skrajnie lewicowych lub “pseudo liberalnych”) na tym portalu/profilu się nie spodziewałem ( czy właściciele tego profilu sprzyjają jakiejś frakcji ? ).
  Przedstawione zachowanie jest bardziej znakiem czasów nam współczesnych ( patologii portali społecznościowych, na których dla lajków , młodzi ludzie są w stanie zrobić wiele – od obnażania , aż do hajlowania ), niż edukacji czy “ideologia nienawiści sączonej przez skrajną prawicę” ( która ma absolutnie marginalne poparcie w społeczeństwie – tak. na marginesie przez taką narrację stworzy się “reklamę” takich środowiskom ).
  Dzisiaj młodzież, mając szerokie audytorium mediów społecznościowych ( jak facebook, instagram, snapchat etc ) zrobi wiele ,absolutnie głupich rzeczy by tylko zaistnieć wśród znajomych lub w świecie wirtualnym ( czego tak autorzy cytowanych artykułów, jak i administratorzy tego profilu, nie bardzo są w stanie ‘skumać’ ), i bardzo często takie zachowanie nie jest pokłosiem wychowania w domu czy szkole, ale chęcią zaistnienia w “wirtualu’.
  Inna sprawa, że młodzież współcześnie wieloaspektowo GŁUPIEJE ( czego dowodzą badania ) , nie tylko w Polsce ( choć to boli najbardziej ), ale także w Europie w ogóle na świecie ( rozwiniętym lub rozwijającym się ). Technologia nas ogłupia , tak samo jak specyficzne rządy ( zawsze łatwiej rządzić głupim społeczeństwem niż społeczeństwem wykształconym ).

 • Ciekawa jestem czy ukarani zostali ci młodzi żydzi, którzy na golasa ganiali w komorze gazowej w obozie zagłady w Oświęcimiu ? Bo powyższym art. zrobiono wielkie hallo i już bezzasadnie oskarża się skrajną prawicę …. Nie pochwalam zachowania dziewcząt i powinny być wyciągnięte względem nich surowe konsekwencje … ale jeśli już sie oburzamy wszyscy zgodnie należy karać każdego tak samo, kto dopuści się bezczeszczenia tego miejsca !!!!! A tak na marginesie dodam od siebie, że efekt niedouczenia np i nie tylko z przedmiotu historia w szkołach podstawowych i gimnazjalnych i średnich już w tym pokoleniu jest namacalnie widoczny !!!! przecież przez lata cięło się wszystko to co z polskością było związane ! lekcje historii w jednej godzinie tygodniowo to bezczelność i zuchwałe celowe posunięcie lewackiego wówczas panującego rządu !!!! Mamy efekty plon zebrany !!!! Powinszujcie zatem PO/PSL bo to oni odpowiadają za obecny poziom wiedzy naszej młodzieży ! Nie zasłaniajcie się antysemityzmem ale bardziej nieodwracalnymi błędami popełnionymi w edukacji naszej POLSKIEJ młodzieży !!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.