Miał prawie 101 lat. Zmarł ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z czasów II wojny światowej

Był  dowódcą Dywizjonów 308 i 317 oraz członkiem załogi legendarnego Dywizjonu 303. Ppłk Franciszek Kornicki, który niedawno wygrał w konkursie na bohatera wystawy Królewskich Sił Powietrznych miał długie i pasjonujące życie – za miesiąc obchodziłby swoje 101. urodziny.  Ostatni dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej zmarł w czwartek 16 listopada. 

“Polska straciła syna, który bronił jej przez całe swoje życie, wielu ludzi straciło dobrego przyjaciela i sąsiada, jednak co najważniejsze straciliśmy naszego ukochanego męża, ojca, dziadka i pradziadka. Cześć jego pamięci” – napisała w oświadczeniu rodzina podpułkownika. 

Franciszek Kornicki urodził się 18 grudnia 1916 r. w Wereszynie. Był absolwentem elitarnej Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, uzyskując 3. lokatę spośród 172. słuchaczy na roku (wyżej znaleźli się późniejszy pilot 161 Eskadry Myśliwskiej Edward Kramarski  oraz biorący udział w bitwie o Anglię Leonard Ośmiałowski). 

Po wybuchu II wojny światowej Kornicki ewakuował się do Rumunii, a następnie do Francji. Wcześniej natomiast służył w 162 Eskadrze Myśliwskiej  III Dywizjonu Myśliwskiego 6 Pułku Lotniczego Wojska Polskiego. W Marsylii przeszedł wraz z wieloma innymi polskimi pilotami szkolenie w bazie Lyon Bron.

Po kapitulacji Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął intensywną naukę języka angielskiego.  We wrześniu dołączył do 307 Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego, a miesiąc później do słynnego Dywizjonu 303. 12 lutego 1943 roku został najmłodszym dowódcą Polskich Sił Powietrznych obejmując Dywizjon 308, a w maju tego samego roku Dywizjon 317.

Otrzymał najwyższe odznaczenie wojskowe w Polsce – Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militarii – oraz trzykrotnie Krzyż Walecznych.

We wrześniu br. Franciszek Kornicki został wybrany w internetowym głosowaniu dziennika “The Telegraph” na bohatera wystawy na stulecie RAF, przypadające w kwietniu 2018 r. 

 

Źródła: TVN 24, Rzeczpospolita, Polishairforce.pl

Zdjęcie główne: Franciszek Kornicki / Fot. Gabukasv [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.