Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia! Mamy dowód na istnienie Świętego Mikołaja?

Moment na dokonanie tego odkrycia wydaje się wręcz idealny. Właśnie teraz, gdy święta zbliżają się dużymi krokami, naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie ogłosili, że zbadali fragment kości, która prawdopodobnie należała do… św. Mikołaja. 

Powszechnie przyjmuje się, że Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV w. naszej ery na terenach obecnej Turcji. Był biskupem Miry, znanym z cudów oraz niesienia pomocy najbiedniejszym. Zmarł ok. 343 r.

Naukowcy wciąż nie mają stuprocentowej pewności, że fragment badanej przez nich kości miednicy należała właśnie do niego, ale udało im się ustalić, że relikwia pochodzi z czasów, w których żył święty. Prowadzący badania  prof. Rom Higham i dr Georges Kazan twierdzą, że udało się dokonać wielkiego odkrycia. Kość zbadano metodą radiowęglową, która wykazała, że należy do mężczyzny, który zmarł właśnie w połowie IV w.

– Ten fragment kości sugeruje, że patrzymy na szczątki samego świętego Mikołaja – powiedział archeolog prof. Tom Higham w rozmowie z BBC. Teraz naukowcy zamierzają sprawdzić, czy badana przez nich kość pasuje do przechowywanych od 1087 r. relikwii w bazylice w Bari we Włoszech, które również miały należeć do świętego. Dziś trudno jednak stwierdzić, które kości są autentyczne, gdyż fragmenty ciała świętego były pozyskiwane przez kościoły na całym świecie. W samej tylko Wenecji ma znajdować się aż 500 kości świętego. 

Przeniknięcie postaci Świętego Mikołaja do kultury masowej nie było dziełem przypadku. Już za życia biskup Miry lubił obdarowywać dzieci prezentami, zwłaszcza w dzień swojego święta – 6 grudnia (stąd obchodzimy dziś Mikołajki). Należy jednak podkreślić, że obecny wizerunek starszego pana z białą brodą i w czerwonym płaszczu nie został wykreowany przez tradycję, lecz firmę… Coca-Cola, która stworzyła tę postać na potrzeby swojej kampanii reklamowej w 1931 r. 

AG

Zdjęcie główne: XIII-wieczny obraz św. Mikołaja / Fot. Wikimedia Commons

 

Źródła: Metro.co.uk / BBC / Cocacola.com

 

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.