Kompromitująca wpadka w Łomiankach! Chcieli zrobić mural z powstańcami warszawskimi, a namalowali…

Na ogrodzeniu Osiedla Powstańców w podwarszawskich Łomiankach postanowiono wykonać patriotyczny mural przedstawiający powstańców warszawskich. Nie obyło się jednak bez wpadki – jedna z grafik przedstawia powiem nie obrońców miasta, lecz oddział pacyfikacyjny. Mieszkańcy Łomianek mówi o wstydzie i kompromitacji. 

“Na wniosek Zarządu Osiedla Powstańców, przy wsparciu burmistrza, na murze u zbiegu ulic: Jedności Robotniczej i Warszawskiej powstał niecodzienny mural. Pomysł i realizacja podobają się naszym mieszkańcom. Mural – zgodnie z nazwą osiedla – swoją tematyką nawiązuje do wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego”czytamy w informacji prasowej pt. “Chwała i cześć bohaterom!”, opublikowanej w serwisie internetowym gminy.

Władze miasta zwracają w notce uwagę, że przez wiele lat mury osiedla szpeciły “rysunki” tworzone przez “samozwańczych artystów”. Zarząd przekonuje, że postanowił wykonać patriotyczny mural w trosce o tę wspólną przestrzeń. Z notki dowiadujemy się również, że grafika została sfinansowana z pieniędzy mieszkańców Łomianek. 

O muralu szybko zrobiło się głośno także po za gminą, jednak z pewnością nie o taką “sławę” chodziło jej władzom. Wszystko za sprawą jednej z grafik, która trafiła do internetu. Użytkownik, który ją udostępnił, zwrócił uwagę, że kompozycja jest identyczna ze zdjęciem, które jest opisywane jako oddział SS Oskara Dirlewangera. Jednostka była znana z bestialstwa oraz odpowiadała za rzeź ludności cywilnej warszawskiej Woli. Szacuje się, że zabili ok. 60 tys. Polaków.

Lepsze to niż maziaje kibiców "wychwalających" drużyny przeciwnej :)Szkoda, że wychwala inną drużynę.Łomianki.

Opublikowany przez Piotr Weldon na 22 listopada 2017

Należy nadmienić, że dokładne zidentyfikowanie oddziału uwiecznionego na kontrowersyjnej fotografii nie jest w pełni możliwe. Bundesarchiv, w którego zbiorach znajduje się zdjęcie, podpisuje je po prostu jako odział Waffen SS biorący udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego. Nie ulega natomiast jakiejkolwiek wątpliwości, że osoby widoczne na kompozycji nie są powstańcami, lecz żołnierzami jednostki pacyfikacyjnej. 

Władze Łomianek zareagowały już na kompromitujący gminę mural.

“Zarząd Osiedla Powstańców przeprasza mieszkańców Łomianek i wszystkie osoby, które mogą czuć się dotknięte za wykorzystanie – przy okazji wykonywania na rogu ulic: Jedności Robotniczej i Warszawskiej muralu – niewłaściwego zdjęcia. […] Artysta, któremu zlecono wykonanie w tym miejscu dekoracji, postąpił w naszej ocenie zbyt lekkomyślnie”

czytamy w oświadczeniu wydanym przez Przewodniczącego Zarządu Osiedla, Pawła Słupskiego-Kartaczowskiego. Jak wynika z dołączonego do notki zdjęcia, wizerunek jednostki SS został już zamalowany. 

Zdjęcie główne:  Esesmani z brygady Dirlewangera (przypuszczalnie) w witrynie kamienicy Focha 9 podczas Powstania Warszawskiego / Fot. Bundesarchiv, Bild 183-97906 / CC-BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

 

Źródła: TVN Warszawa / Wp.pl / Lomianki.pl

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.