“Katyń był robotą niemiecką”. Jak kłamstwo katyńskie kreowało powojenną rzeczywistość

Komuniści dokładali wszelkich starań, aby zrzucić odpowiedzialność za zbrodnię katyńską na Niemców. Wersja sowiecka powtarzana była także przez organ prasowy PPS. W krótkim artykule z grudnia 1945 r. w “Kurierze Popularnym” uznano  winę niemiecką za niezaprzeczalną. Przedruk oryginalnego tekstu.


Tajemnica Katynia rozjaśnia się

Rewelacyjny list porucznika austriackiego

okolicach Wiednia znaleziono w pewnym zamku listy, pisane przez austriackiego porucznika Slowenczika do żony i teściowej. Jeden z tych listów brzmi dosłownie:

„Moja droga, nie piszę już ze Smoleńska, ponieważ jestem od rana do wieczora z moimi trupami o 14 km stamtąd. Są to towarzysze mało sympatyczni, ale mimo to kocham tych biedaków, ponieważ dzięki nim mogę nareszcie zrobić coś dla Niemiec. A to właśnie jest piękne. Katyń, który ja wymyśliłem, daje mi kolosalną pracę. Wszystko, co się tu dzieje, spoczywa na moich barkach. Kierownictwo poszukiwań, dbanie o dostarczanie materiału, a przy tym codzienne delegacje, przybywające samolotami, przygotowanie konferencji, wreszcie książka „Katyń”, nad którą pracuję.

Każdy, kto wypowiada się przez radio o Katyniu, jest przeze mnie inspirowany. Od czterech tygodni śpię tylko 4 godziny na dobę, ale jest to piękne i pożyteczne i znajduję potrzebne siły, zaś wszyscy mówią: „Nikt nie mógłby tego tak dobrze zainscenizować, jak ten austriacki porucznik z Wiednia”. Mam wisielczy humor. Podpisano: por. Gregor Slowenczik, poczta polowa 38″.

Wprawdzie po ujawnieniu wszystkich innych, podobnych zbrodni niemieckich, po odkrywaniu coraz nowych, masowych grobów, nikt już na świecie nie wątpił, że i Katyń był robotą niemiecką, ale list „pomysłowego” porucznika odsłaniający w sposób niedwuznaczny kulisy tej afery, jest jeszcze jednym dowodem do czego byli zdolni Niemcy.


Źródło: Kurier Popularny/ 05.12.1945/ Łódź/ Rok 1, Nr 40 / retroPRESS.pl


CZYTAJ TAKŻE:

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.