Jak silna była Armia Czerwona? Hipotetyczny scenariusz wojny ZSRR z USA

Załóżmy, że w 1945 roku dochodzi do wojny pomiędzy Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi. Jak mogłaby się zakończyć taka konfrontacja? Opowiada autor strony II wojna światowa w kolorze. 

Ostatnio odbyło się kilka dyskusji, w tym na fanpage jednego z polskich historyków na temat hipotetycznej wojny USA-ZSRR w 1945 r. Nieodmiennie zdumiewa mnie, jak blisko 30 lat po upadku ZSRR nadal są ludzie powtarzający sowiecką propagandę w myśl której Ił-2 najlepszy samolot, T-34 najlepszy czołg itp.

Z Armii Czerwonej, która z najwyższym trudem walczyła na jednym froncie z de facto jednym przeciwnikiem (walczącym w dodatku na trzech frontach jednocześnie) i była wspierana przez kilka państw robi się siłę, która mogłaby bez trudu pokonać Amerykanów (a tych ocaliłaby tylko bomba atomowa). ZSRR

ZSRR kontra USA

Oczywistym dla mnie jest to, że Sowieci w wojnie tej byliby przegrani. Na dzień dobry w powietrzu dominuje amerykańskie i brytyjskie lotnictwo (USAAF liczyła w tym czasie 100 tysięcy samolotów!!!). Maszyny znacznie lepsze od sowieckich latadeł, operujące na takich pułapach, o jakich stalinowskie sokoły mogłyby tylko marzyć.

Już nie wspominam o porównaniu P-51 Mustanga do Jaka, bo mam litość i godność z rozumem człowieczym. B-29 mogłyby sięgnąć do dowolnego miasta ZSRR w europejskiej części – od Murmańska i Leningradu, przez Moskwę, a kończąc na Kijowie i Stalingradzie. Zasypać Sowietów bombami i napalmem. ZSRR

Z flotą też jest słabo. Żałosna sowiecka flota nie dawała sobie rady z rachityczną Kriegsmarine, która przez cztery lata rozstawiała ją tak, jak chciała – a cóż dopiero mówić o potęgach morskich, jakimi były US Navy i Royal Navy. Zostają wojska lądowe i największy atut Sowietów. Ale i w artylerii, w organizacji jednostek (choćby osiem samolotów obserwacyjnych na dywizję piechoty – Sowieci czegoś takiego nie mieli), pełna mechanizacja armii, Fire Direction Centers… ZSRR

Wojna lądowa

To może czołgi? I tak, i nie. Tak, bo faktycznie ciężkie IS-2 mogłyby zrobić dużo namieszania w szeregach alianckich wojsk pancernych. I nie, bo Amerykanie mieli niezłą przeciwwagę w postaci Pershingów, a Brytyjczycy dysponowali dobrymi Cometami.

To może piechota? Cóż, Amerykanie dobrze poradzili sobie z sowiecką taktyką podczas wojny w Korei.  Amerykańska siła ognia była miażdżąca. Już nie wspominam o uzbrojeniu, wyszkoleniu, zaopatrzeniu – bo w tym Amerykanie bili Sowietów na głowę. Kwestie logistyczne – Sowietów na taką wojnę nie było stać. Nie byli w stanie zapewnić dłuższych dostaw, ani zorganizować rozwiniętych linii transportowych. Brakowało im własnego wyposażenia, więc musieli brać z Lend-Lease ile się dało. W dodatku ich linie przechodziłyby przez teren pełny antykomunistycznych partyzantów.

Dochodziła jeszcze kwestia potencjału ludzkiego – Sowietom zaczęli się w 1944 roku zwyczajnie… kończyć ludzie. Musieli pod broń powoływać coraz młodsze i starsze roczniki. RKKA zasilono też milionem więźniów z GUŁagu, podczas gdy Amerykanie nie zmobilizowali nawet 1/4 swoich poborowych.

ODWIEDŹ STRONĘ AUTORA:

II wojna światowa w kolorze


Wpis pochodzi ze strony II wojna światowa w kolorze. W każdy poniedziałek i piątek będziemy prezentować na naszej stronie nowy komentarz autora. 


Czytaj także: Szokujące wspomnienia likwidatora z AK. “Lubiłem patrzeć na tryskającą krew z rozwalonej głowy”

[Głosów:78    Średnia:2.6/5]
Komentarze

II wojna światowa w kolorze

Popularna strona na polskim Facebooku, która za pomocą kolorowych fotografii przybliża fanom karty największego konfliktu zbrojnego w dziejach - i nie tylko.

3 Comments

  • Tylko pod koniec II WŚ USA miała już broń jądrową. Wynik wojny z ZSRR byłby oczywisty.

  • Wszyscy zapominają o jednym, kto produkował cały ten sprzęt w amerykańskich fabrykach dla jednej jak i drugiej strony.
    Robotnicy którzy wierzyli w poprawę swojego dobrobytu którą obiecały im związki zawodowe, a kto miał w nich wladzę ?

  • ROSJA MIAŁABY EUROAZJE A AMERYKA AMERYKI I AUSTRALIE -I WYSPY—ROSJA WZMOCNIONA NIEMIECKA TECHNIKA / JUZ WCZESNIEJ ZDOBYLABY CALE NIEMCY /Z JEJ TECHNIKAMI I NAUKOWCAMI – RESZTKAMI FABRYK – I PLANAMI— ROSJA ZNALA PLANY AMERYKANOW – NASTROJE SPOLECZNE Z KTORYMI MUSIELI SIE LICZYC AMERYKANIE A RUSCY NIE — PAT NA SWIECIE ALE CALA EUROPA CHINY INDIE – BLISKI I SRODKOWY WSCHOT W ŁAPACH ROSJI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.