Heinz Heydrich. Młodszy brat architekta Holokaustu, który ratował Żydów

Heinz Heydrich to młodszy brat Obergruppenführera Reicharda Heydricha ,który z początku wspierał jego karierę polityczną, a nawet prowadził przychylne Hitlerowi i partii NSDAP pismo Die Panzerfaust. Po śmierci brata odkrywa jednak bestialskie oblicze reżimu i postanawia ratować Żydów.


Heinz Heydrich urodził się 29 września 1905 roku w mieście Halle. Niedługo po dojściu do władzy NSDAP dołączył do SS, szybko awansował na Obersturmführerera i zaczął redagować gazetę Die Panzefaust. Gazeta ta zajmowała się głownie informowaniu o wydarzeniach z frontu oraz pełniła funkcję propagandową.

Młodszy brat niesławnego Reinharda Heydricha angażował się bardzo w pracę w partii. Skrupulatnie wypełniał swoje obowiązki, nie wiedząc o zbrodniczych działaniach ukochanego brata. Obaj panowie darzyli się prawdziwie braterską miłością i utrzymywali stały kontakt.

Śmierć kata Pragi

27 maja 1942 roku czeski ruch oporu dokonał udanego zamachu na Reinharda. Kilka dni przed pogrzebem jego pogrzebem Heinz otrzymał pewien pakunek. Przesyłka ta pochodziła prawdopodobnie z sejfu jego starszego brata i dotyczyła “Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej“w którym starszy z Hedrichów nie tylko miał wziąć udział, ale był jednym twórców tego planu.

Heinz Heydrich

Strona gazety "Die Panzerfaust" wydawanej przez Heinza Heydricha

Gdy Heinz przeczytał to, co znajdowało się w dokumentach, następnego ranka zabrał się – jak wynika ze wspomnień jego żony – za palenie dokumentów. Hsitoryk Heinz Mario R. Dederchis w swojej książce “Heydirch. Twarz zła” tak opisuje zachowanie Heinza po tym, jak poznał straszliwą prawdę o swoim bracie:

“Od czasu śmierci brata, jego [Petera Thomasa] ojciec  stał się innym człowiekiem, był przygnębiony, melancholijny i bardzo poważny, podczas gdy wcześniej tryskał humorem – był swobodny i pełnym temperamentu mężczyzną, który ewidentnie kochał życie”.

Krótko po tym Heinz Heydrich rozpoczął swoją nową działalność. Działalność, która w pewien sposób miała uratować z piekła Holocaustu choć kilkanaście istnień ludzkich.

Heinz Heydrich ratuje Żydów

Drukarnia Heinza zaczęła produkować falsyfikaty dokumentów tożsamości, które ten osobiście podpisywał i stemplował. Dzięki takim dokumentom można było uratować całe rodziny. Pozwoliły one wyjechać wielu Żydom z III Rzeszy oraz terenów przez nią okupowanych. Osoby korzystające z pomocy Heinza znalazły bezpieczne schronienie głównie w europejskich państwach neutralnych – Szwajcarii i Szwecji. Wśród ocalonych była chociażby żydowska żona słynnego niemieckiego aktora Karla Johna.

Po dwóch i pół latach działalności w niefortunnych warunkach Heinz popełnił samobójstwo. Stało się to po tym, gdy w jego drukarni zjawiła się komisja ekonomiczna wraz z prokuratorem. Powodem kontroli były niedobory papieru w redakcji, jednak Heinz założył, że odkryto jego tajemnicę. Aby zatem uchronić swoją rodzinę przed represjami ze strony gestapo, strzelił sobie w głowę.

Trudno sobie nawet wyobrazić, jakie brzemię wziął na swe ramiona młodszy brat ” rzeźnika Pragi”, aby odkupić jego winy. Młodszy z Heydrichów chciał – choć w małym stopniu – zrekompensować okrutne zbrodnie będące dziełem jego ukochanego brata. Swoją działalność prowadził przez 2,5 roku, narażając się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale i infamię w kraju, w którym Reinhard był za życia jednym z najważniejszych dygnitarzy.


Czytaj także: Genialne oszustwo polskiego dowódcy. Znacznie liczniejsi wrogowie uciekali w popłochu przed garstką Polaków

[Głosów:3    Średnia:4/5]
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.