Epokowe odkrycie pod Oławą! Kręgi w zbożu skrywały przez 7 tys. lat niezwykłą tajemnicę [WIDEO]

– Na jednym z pól pod Oławą ujrzeliśmy kręgi w zbożu. Nie są one jednak dziełem kosmitów ani istot nadprzyrodzonych – powiedział Mirosław Furmanek z Uniwersytetu Wrocławskiego.  Archeolodzy ustalili, że to kontury monumentalnej budowli powstałej  4900-4600 lat p.n.e.

Badacze mogli zrekonstruować wygląd pierwotny znaleziska bez rozpoczynania wykopalisk, ponieważ zarys budowli sprzed prawie 7 tys. lat wyraźnie ukazał się na powierzchni. Strukturę buduje podwójny system rowów, w których po wewnętrznych stronach znajdowała się potrójna palisada stanowiąca centralną część obiektu.

Widoczne są również regularnie rozmieszczone, cztery wejścia prowadzące do wnętrza. 

– Jest to pozostałość monumentalnej konstrukcji drewniano-ziemnej, wznoszonej z mozołem, przy użyciu prostych narzędzi, przez nieznającą metalu społeczność z młodszej epoki kamienia – mówi dr Mirosław Furmanek.

 

Niesamowitość tego odkrycia polega na tym, że odkryty tzw. rondel to typ konstrukcji jest bardzo rzadko spotykany na terenie Polski. Jest ich zaledwie kilka. 

Odkryte na terenie naszym kraju budowle należą do najstarszych monumentalnych konstrukcji w Europie. 

 

Została już wstępnie określona funkcja jaką prawdopodobnie mogła w zamierzchłych czasach pełnić budowla.

– Najprawdopodobniej za zasłoną palisad odbywały się zróżnicowane obrzędy i rytuały. To specjalne miejsce w ówczesnym krajobrazie przyczyniało się do wzmacniania tożsamości i integracji grupowej, przekazywania wartości i wzorców zachowań oraz utrwalania pamięci społecznej – potwierdza dr Furmanek z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Dodał również, że elementy konstrukcji, a konkretniej same wejścia mogły służyć do obserwacji astronomicznych, co z kolei każe przypuszczać, że mamy tu do czynienia z ogromnym kalendarzem.

Planowane są dalsze badania przy użyciu metod nieinwazyjnych. 

Zdjęcie główne: Rondele w Nowym Objezierzu (zdjęcie ilustracyjne) / Fot. Kadr z youtube.com

źródło: Wirtualna Polska/ PAP

 
 
[Głosów:1    Średnia:1/5]
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.