Dlaczego Hitler zaatakował Jugosławię?

Najczęściej podawanym, i nieprawdziwym powodem, dla którego Niemcy rozpoczęli wojnę z Jugosławią było rzekome ”ratowanie” Włochów w Grecji. Tymczasem prawda jest bardziej złożona. Opowiada autor strony II wojna światowa w kolorze.


Na zdjęciu: kolumna z niemieckiej 11. Dywizji Pancernej w okolicach Niszu, kwiecień 1941 r. 

Inwazja na Jugosławię była efektem kilku okoliczności. Początkowo, kraj ten przyłączył się do Państw Osi, ale z inspiracji Brytyjczyków doszło w Belgradzie do zamachu stanu, w wyniku którego obalono księcia Pawła – regenta Jugosławii, a na jego miejscu osadzono młodego króla Piotra II Karadziordziewicia. Król miał 17 lat i zero oleju w głowie (coś podobnego…), bo natychmiast zerwał pakt z Niemcami i zawarł pakt przyjaźni z ZSRR. 

A taki obrót sytuacji już bardzo nie podobał się Niemcom. Sowiecko-jugosłowiański pakt zagrażał bowiem planowanej operacji ”Barbarossa”. I to był główny powód, dla którego Niemcy najechali Jugosławię. Do planu ”Marita” wyznaczono dwie armie niemieckie, jedną włoską i jedną węgierską. To miał być klasyczny pokaz Blitzkriegu. 

Inwazja na Jugosławię

6 kwietnia 1941 r. wojska koalicji uderzyły na Jugosławię ze wszystkich stron – Niemcy zaatakowali od strony Austrii, Rumunii i Bułgarii, a Włosi – od strony Albanii. Tego samego dnia samoloty 4. Floty Powietrznej gen. Alexandra Löhra na jego rozkaz dokonały terrorystycznego nalotu na Belgrad, niszcząc 20 % zabudowy i zabijając od 2 do 15 tysięcy ludzi. Nalot nazwano Unternehmen Strafgericht – ”sąd karny”. Straszna to była kara za naiwność monarchy…

Niemiecki XIV. Korpus Zmotoryzowany wdarł się głęboko w linie jugosłowiańskiej 5. Armii. 7 kwietnia pierwsze oddziały dotarły do Skopje, 10 kwietnia Niemcy zajęli niebroniony Zagrzeb, a 13 kwietnia do Belgradu. Równie sprawnie szło Węgrom – w pięć dni podbili swój cel, czyli Wojwodinę, ukradzioną im po I WŚ. Jugosłowianie podjęli nieudaną ofensywę na Albanię, wspólnie z Grekami, ale zostali powstrzymani, a włoska dywizja ”Centauro” przeprowadziła udany kontratak. Włosi przeprowadzili też szybkie desanty na jugosłowiańskie wybrzeża. Toczyły się walki w powietrzu, w tym jedne z niewielu walk, gdzie po obu stronach latały Messerschmitty Bf-109. 


POLECAMY: 

inwazja na jugosławię


Korpus Zmotoryzowany zajął Sarajewo 15 kwietnia. Oznaczało to koniec Jugosławii. Wielka, licząca 700 tysięcy ludzi armia Jugosławii rozlazła się po pięciu dniach kampanii – po upadku Belgradu już nawet nie udawała, że stawia opór. Nie bez efektów był mieszany skład armii – sztucznie stworzona Jugosławia w swoich szeregach miała wiele narodowości szczerze nienawidzących się wzajemnie. 

Niemcy w Jugosławii ponieśli śmiesznie niskie straty – 151 poległych i 390 rannych. Wszystkie straty – bojowe i niebojowe wojsk koalicyjnych wyniosły 5200 ludzi. Do niewoli trafiło 360 tysięcy jugosłowiańskich jeńców. Może dlatego król Piotr II stał się alkoholikiem i zapił na śmierć – widząc, do czego doprowadził swój kraj…


ODWIEDŹ STRONĘ AUTORA:

Komentarze

II wojna światowa w kolorze

Popularna strona na polskim Facebooku, która za pomocą kolorowych fotografii przybliża fanom karty największego konfliktu zbrojnego w dziejach - i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.