Był najbliższym współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. Pochowano go pod konspiracyjnym nazwiskiem

Edward Rydz-Śmigły, pseudonim Śmigły, Tarłowski, Adam Zawisza – polski wojskowy, polityk, marszałek Polski. Przyszedł na świat 11 marca 1886 r. w Brzeżanach. Uczęszczał do gimnazjum św. Anny w Brzeżanach, gdzie w 1905 r. zdał maturę z wyróżnieniem. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Od 1908 r. związał się ze środowiskiem niepodległościowym – Związek Walki Czynnej “Strzelec”, stając się zarazem jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. W 1912 r. ukończył niższy, a następnie wyższy kurs oficerski w ZWC “Strzelec”.

W 1913 r. został mianowany komendantem Okręgu Związku Strzeleckiego we Lwowie. W czasie I wojny światowej służył w I Brygadzie Legionów – jako dowódca 1 Pułku Piechoty, a od października 1915 r. dowódca I Brygady. W 1917 r. objął funkcję komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Przeniósł on siedzibę sztabu organizacji do Krakowa i rozszerzył jej działalność również na Galicję.

Dokonał także reorganizacji struktur POW. W 1918 r. był krótko ministrem wojny. Jako wybijający się oficer dowodził kluczowymi operacjami w wojnie z bolszewikami, m.in. ofensywą na Kijów w 1920 r., będąc kolejno dowódcą 1 Dywizji Piechoty Legionowej, 3 armii Frontu Południowo-Wschodniego, 2 armii i Frontu Środkowego. W latach 1921-1935 był inspektorem armii w Wilnie. Po śmierci Piłsudskiego w 1935 r. objął dowództwo nad Wojskiem Polskim jako Generalny Inspektor Sił Zbrojnych. W 1936 r. został marszałkiem. Starał się unowocześnić armię i przygotować ją do spodziewanego konfliktu z Niemcami.

W pierwszej połowie września 1939 r. kierował obroną Polski. Po napaści sowieckiej -17 września, przekroczył granicę południową i został internowany w Rumunii. Wrócił potajemnie do kraju w październiku 1941 r. z zamiarem przyłączenia się do podziemia. Pod koniec listopada marszałek ciężko zachorował. Jeden z lekarzy zdiagnozował u niego chorobę niedokrwienną serca, inny – dolegliwości żołądkowe wywołane nadkwasotą. Chory nie miał apetytu, utrzymywała się również u niego wysoka gorączka.

Po chwilowej poprawie stanu zdrowia, Edward Śmigły-Rydz zmarł w nocy z 1 na 2 grudnia 1941 roku. Przyczyną śmierci był atak serca. 4 grudnia trumnę ze zwłokami złożono w domu pogrzebowym na warszawskich Powązkach. 6 grudnia odbyło się tam nabożeństwo żałobne, po którym marszałka pochowano.

Został pochowany pod swym ostatnim konspiracyjnym nazwiskiem Adama Zawiszy. Od 1994 r. znajdują się na nagrobku prawdziwe dane zmarłego.

Fotografia główna: Harris & Ewing, photographer. – Gazeta Polska (1937) Ryszard Mirowicz, Edward Rydz-Śmigły, Wikimedia Commons

PRZEMYSŁAW DYMARKOWSKI

Miłośnik historii Polski. Interesuje się epoką nowożytną, dziejami II Rzeczypospolitej oraz historią I i II wojny światowej.

2 Comments

  • Totalne bzdury. Widac od razu ze to moj ulubiony “autor” pisal. Trzeba bylo zakonczyc edukacje na gimnazjum zeby pisac takie bzdury.
    Tekst wyglada jak skopiowany z wikipedii. Po co pisac cos co jest na wiki ?
    Dlaczego nie ma swlowa o tym ze rydza obwinia sie za porazke wrzesniowa ? Tak przygotowal polska armie ze po bitwie granicznej polska obrona po trzech dniach byla w gruzach !!!!! Polska NIE MIALA ani jednego planu wojny z 3 rzesza. Mniej cpania wiecej myslenia !!!!!
    Poza tym opuszczenie kraju przez glownodowodzacego jak wojna sie toczyla w najlepsze to jest zdrada i kula w leb. Jak piszecie o smieciu zdrajcy to piszcie prawde albo ktos wam napluje kiedys w ryj !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.