Brytyjczycy ukrywali ten film przez 70 lat! Rząd skutecznie pilnował, aby nie ujrzał światła dziennego [WIDEO]

Wyzwalaniom obozów zagłady towarzyszyły aparaty fotograficzne oraz… kamery. Część przerażających zdjęć i filmów obrazujących okrucieństwo i cierpienie więźniów została upubliczniona od razu.

Są jednak filmy, które były trzymane w tajemnicy.

Brytyjczycy po 70 latach postanowili otworzyć archiwum i ujawnić wstrząsający film z wyzwolenia jednego z obozów. To kolejny niepodważalny dowód na ogromną zbrodnię jakiej dopuścili się Niemcy w trakcie trwania II wojny światowej.

Film powstał tuż po wojnie. Świadectwo ludobójstwa w najczystszej postaci.

Wtedy zdecydowano się nie publikować tej produkcji.

Richard Crossman oraz Alfred Hitchcock chcieli nakręcić na podstawie tamtych zdjęć film dokumentalny. Spotkali się wtedy jednak ze stanowczą odmową rządu Wielkiej Brytanii. Cała inicjatywa została zablokowana.

Pojawiły się od razu komentarze, iż rezygnacja z tworzenia filmu wynikała z braku chęci przypominania Niemcom o ich okrucieństwie. 

Dopiero po około 70 latach, cały świat może to zobaczyć. “Ciemności skryją ziemię” zostały upublicznione w 2014 r. Andre Singer stworzył obraz składający się zarówno ze wstrząsających materiałów archiwalnych, które przez tyle lat były ukrywane przed światem, jak i relacji świadków działania nazistowskiej “machiny śmierci”. Wstrząsający obraz uzupełniony jest relacją ocalałych oraz ich “wyzwolicieli”.

Cały film dostępny jest w linku poniżej:

https://www.cda.pl/video/547847ae

 

 

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.