95-letni Niemiec oskarżony o udział w 36 tys. morderstw

Hans H., 95-letni mieszkaniec Berlina, został oskarżony o współudział w 36 tys. morderstw – wynika z informacji niemieckiej prokuratury. 


W czasie II wojny światowej mężczyzna pełnił rolę strażnika w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen w Austrii. Morderstwa, w których miał brać udział Hans H. były dokonywane od lata 1944 r. do wiosny 1945 r. Zdaniem śledczych oskarżony był “świadomy wszystkich metod zabijania oraz katastrofalnych warunków, w jakich żyli więźniowie obozu”. Zadanie Hansa H., którego polegało przede wszystkim na pilnowaniu więźniów. Jak stwierdzili śledczy, 95-latek “udzielał wsparcia lub przynajmniej ułatwił zamordowanie wielu tysięcy ofiar przez głównego sprawcę”.

Masowe morderstwa

“W okresie popełnienia przestępstwa co najmniej 36 223 osoby zostały zamordowane w obozie koncentracyjnym Mauthausen, w większości przez zagazowanie, ale też podczas tzw. Totbadeaktionen , poprzez zastrzyki i egzekucje, a także głodzenie” – informuje berlińska prokuratura. W sumie w czasie wojny w obozie Mauthausen zginęło ok. 95 tys. więźniów, z czego ok. 14 tys. stanowili Żydzi. 

Akt oskarżenia wobec Hansa H. został sporządzony w oparciu o niedawno przyjęty w Niemczech precedens prawny. Zgodnie z nim byli strażnicy niemieckich obozów koncentracyjnym mogą być oskarżani o morderstwo nawet wówczas, gdy  nie ma dowodów na ich udział w konkretnym zabójstwie. 


Źródło: The Independent


Czytaj także: Sprawiedliwość po 76 latach! W ciągu 2 dni bestialsko zamordowali 34 tys. ludzi. “Nic ode mnie nie usłyszycie”

mauthausen

[Głosów:16    Średnia:2.3/5]
Komentarze

REDAKCJA

Co Za Historia - nowoczesny portal historyczny. Udowadniamy, że przeszłość jest ciekawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.