1978: Wybór Karola Wojtyły na papieża

16 października 1978 r. Arcybiskup metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża, przyjmując imiona Jan Paweł II. Był pierwszym od 1523 r. papieżem nie -Włochem, który objął Stolicę Apostolską. Jego wybór był wydarzeniem nie tylko religijnym, lecz także politycznym. 

Nowy papież pochodził z kraju komunistycznego, stąd Polska zaczęła w większym stopniu przyciągać uwagę opinii międzynarodowej. Pierwsza pielgrzymka Papieża-Polaka do Ojczyzny w czerwcu 1979 r. stała się dla Polaków źródłem siły, a jednocześnie miliony rodaków usłyszały przestrogę, że nie można dziejów Polski, ale też człowieka zrozumieć bez Chrystusa. Żegnając się z rodakami na krakowskich błoniach Jan Paweł II prosił, aby nie podcinać korzeni, z których wyrastamy. Pod ogromnym krzyżem, który stanął w centrum Warszawy, wypowiedział słowa:
 
 “I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! Amen.”
 
Pontyfikat Jana Pawła II upływa pod znakiem kontynuowania dzieła swoich poprzedników – Jana XXIII i Pawła VI – oraz podróży pasterskich, podczas których odwiedził 129 krajów. W sumie długość pielgrzymkowych dróg, które przebył wynosi ok. 1 miliona 700 tysięcy kilometrów (odpowiada czterokrotnej odległości Ziemi od Księżyca). Siedmiokrotnie pielgrzymował do Polski, pozostawił rodakom wiele nauk i wskazówek, nauczał m.in. o tym, że nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości oraz podkreślał istotę ducha patriotyzmu: 
 
“Wyraz <ojczyzna> łączy się pojęciem i rzeczywistością ojca. Ojczyzna to jest poniekąd to samo co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach. To znaczące, że wielokrotnie mówi się też <ojczyzna matka>. Wiemy z własnego doświadczenia, w jakim stopniu przekaz dziedzictwa duchowego dokonuje się za pośrednictwem matek. Ojczyzna więc to jest dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego dziedzictwa stan posiadania – w tym również ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchownych, jakie składają się na kulturę danego narodu…”
 
13 maja 1981 r. na placu Świętego Piotra w Rzymie doszło do zamachu na Jana Pawła II, gdzie Mehmet Ali Agca oddał kilka strzałów w jego stronę. Ciężko ranny papież cudem uszedł z życiem, nie żywił urazy do zamachowca przebaczając mu. Postawa Ojca Świętego w powszechnej świadomości przyczyniła się do upadku komunizmu, stał się autorytetem dla milionów ludzi na świecie. Pielgrzymki przynosiły Polakom nadzieję, dały siłę  ruchowi “Solidarności” i podtrzymywały jego ideały podczas prześladowań.
 
W całym pontyfikacie zaznacza się wyraźnie zdolność Jana Pawła II do przyciągania młodzieży, z którą spotykał się co dwa lata na Światowych Dniach Młodzieży od 1985 r. Wiele miejsca w swoim nauczaniu poświęcił rodzinie, bronił nienaruszalności węzła rodzinnego. Uczył, że rodzina jest naturalnym środowiskiem wychowania zdrowych pokoleń. Występował również w obronie życia. Śmierć św. Jana Pawła II pogrążyła cały świat w żałobie. Zmarł 2 kwietnia 2005 r.
 
Zdjęcie główne: Papież Jan Paweł II / Fot. Bundesarchiv, B 145 Bild-F059404-0019 / Schaack, Lothar / CC-BY-SA [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons
[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

PRZEMYSŁAW DYMARKOWSKI

Miłośnik historii Polski. Interesuje się epoką nowożytną, dziejami II Rzeczypospolitej oraz historią I i II wojny światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.