1942: Niemcy palą żywcem 34 osoby za ukrywanie Żydów

6 grudnia 1942 r. w Starym Ciepielowie i Rekówce koło Radomia niemieccy żandarmi zamordowali 34 osoby, w tym 4 polskie rodziny podejrzewane o ukrywanie Żydów.

Stary Ciepielów to wieś pod Radomiem. W czasie II wojny światowej jej mieszkańcy ukrywali Żydów. Zapłacili za to najwyższą cenę. Niemcy spalili żywcem 34 mieszkańców tej wioski. Jesienią 1942 r. Adam i Bronisława Kowalscy przyjęli pod swój dach Elkę Cukier i Bereka Pinechesa, syna ciepielowskiego krawca. Podobnie zrobiły rodziny Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów, które również udzieliły schronienia żydowskim sąsiadom.
 
6 grudnia 1942 r.  wioskę otoczyli niemieccy żandarmi. Adama Kowalskiego, jego żonę Bronisławę oraz ich dzieci: 16-letnią Janinę, 12-letnią Zofię, 6-letniego Stefana, 4-letniego Henryka oraz rocznego Tadeusza – przeprowadzili do sąsiedniego domostwa Obuchów. Następnie wrzucili ich do środka, zaryglowali drzwi, otoczyli budynek i podpalili go. Z płonącego domu udało się wybiec mocno poparzonej Janinie. Niemcy ją zastrzelili i ciągnąc za warkocz wrzucili zpowrotem do środka.
 
Spalili żywcem całą rodzinę, nawet malutkie dziecko. Za pomoc Żydom w Ciepielowie i pobliskiej Rekówce 6 i 7 grudnia 1942 r. Niemcy zastrzelili lub spalili żywcem także innych Polaków, sześcioosobową rodzinę Obuchiewiczów – w tym siedmiomiesięczne dziecko, 14 osób z rodziny Kosiorów – w tym pięcioro dzieci poniżej 15 roku życia, 8-letniego Jana, 5-letniego Mieczysława, 4-letniego Mariana, 3-letnią Teresę oraz 13-letnią Henrykę Kordulę, która przypadkowo znalazła się w domu Kosiorów, a także Piotra Skoczylasa z 8-letnią córką Leokadią.
 
Były to dzieci, których rodzice zaryzykowali ich życiem, by pomóc żydowskim sąsiadom, czasem zupełnie obcym ludziom, którzy zapukali do ich drzwi. Za pomoc Żydom, Polacy ginęli każdego dnia przez całą okupację. 
 
Zdjęcie główne: Zbrodnia w Bochni (fotografia ilustracyjna) / Fot. Wikimedia Commons

PRZEMYSŁAW DYMARKOWSKI

Miłośnik historii Polski. Interesuje się epoką nowożytną, dziejami II Rzeczypospolitej oraz historią I i II wojny światowej.

4 Comments

  • Niemcy jako naród był, jest i będzie Nazistowski.

  • – takie historie należy przekazywać we wszystkich krajach europejskich – w Stanach i Izraelu -nasze ambasady powinny mieć obowiązek kolportować specjalne bezpłatne biuletyny informacyjne na ten temat i nie tylko…

  • Szkopy nie powinny mieć landu swojego, kraj powinien być podzielony a zbrodniarze zabici przez tortury. Ludobójcy cholerni.

  • Jak taka historia będzie odbierana przez niemieckie społeczeństwo teraz.Czy zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy się Polsce należy czy może będziemy dyskutować dalej następne 70 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.