1914: Bitwa pod Łowczówkiem

22 grudnia 1914 r. została stoczona bitwa pod Łowczówkiem.

22 grudnia 1914 r. I Brygada Legionów Polskich, po objęciu jednego z najtrudniejszych odcinków frontu pod Tarnowem, gdzie Rosjanie przełamali front austriacki, stoczyła bitwę pod Łowczówkiem.
 
Łowczówek wieś w Małopolsce, od 22 do 25 grudnia 1914 r. miejsce walk I Brygady Legionów Polskich walczącej po stronie Austro-Węgier z wojskiem rosyjskim. W walce z doborową dywizją rosyjską legioniści pod dowództwem Kazimierza Sosnkowskiego – zastępcą Komendanta, Józefa Piłsudskiego (także szef jego sztabu), zdobyli trzy szeregi okopów i odparli 16 ataków, utrzymując ostatecznie linię frontu.
 
Do niewoli dostało się około 600 rosyjskich oficerów i żołnierzy. W bitwie poległo 128 legionistów w tym 38 oficerów, a 342 było rannych. Bitwa ta zakończyła pierwszy okres ciężkich walk legionowych, prowadzonych nieprzerwanie od sierpnia 1914 roku.
 
Zdjęcie główne: Cmentarz ofiar I wojny światowej w Łowczówku / Fot. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

PRZEMYSŁAW DYMARKOWSKI

Miłośnik historii Polski. Interesuje się epoką nowożytną, dziejami II Rzeczypospolitej oraz historią I i II wojny światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.