1860: Pierwszy polski znaczek pocztowy

W 1815 roku, po powołaniu do życia Królestwa Polskiego, utworzono jego pocztę. Instytucja ta kontynuowała zadania i tradycje gruntownie zreformowanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego poczty Rzeczypospolitej. Poczta Królestwa miała całkowitą autonomię.

Po klęsce Powstania Listopadowego władze carskie ograniczyły jej samodzielność. W 1851 roku poczta została podporządkowana Głównemu Zarządowi Pocztowemu Cesarstwa. Stopniowo odzyskiwała jednak niezależność, czego wyrazem było wprowadzenie do obiegu 5 stycznia 1860 roku pierwszego polskiego znaczka pocztowego.
 
Przedtem na ziemiach zaboru rosyjskiego posługiwano się jedynie znaczkami rosyjskimi. Po upadku Powstania Styczniowego Królestwo Polskie utraciło autonomię. Wydrukowane niedawno znaczki wycofano z  obiegu pomiędzy 1 a 13 kwietnia 1865 roku.

AU

 

Materiał został opublikowany na licencji CC BY 3.0 PL.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

MUZEUM HISTORII POLSKI

Muzeum przedstawia najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności – tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Muzeum Historii Polski dokumentuje, popularyzuje i promuje historię Polski zgodnie z osiągnięciami nauki, sięgając po inspirujące przykłady polskich osiągnięć, ale i uczestniczy w debacie nad trudnymi kartami polskich dziejów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.