emilia plater śmierć powstanie listopadowe

1831: Śmierć Emilii Plater

23 grudnia 1831 r. zmarła Emilia Plater, polska szlachcianka, uczestniczka powstania listopadowego, symbol walki i poświęcenia za ojczyznę.

Emilia Plater przyszła na świat 13 listopada 1806 r. w Wilnie. Hrabianka, uczestniczka powstania listopadowego na Żmudzi. Pochodziła z patriotycznej rodziny. Wzorami do naśladowania były dla niej takie postacie jak Joanna d’Arc oraz Tadeusz Kościuszko. Była jedną z pierwszych inicjatorek zrywu niepodległościowego na Litwie. Z uwagi na płeć została pominięta w naradach komitetu kierującego powstaniem. Obcięła włosy i przywdziała męski strój. Zorganizowała oddział powstańczy i na jego czele podjęła walkę z Rosjanami. Oddział powstańców liczył kilkuset ludzi – strzelców, kosynierów i kawalerzystów.
 
Po wkroczeniu na Litwę korpusu generała Dezyderego Chłapowskiego została mianowana kapitanem. W obliczu kapitulacji generała, postanowiła przeciwstawić się wycofaniu wojsk polskich do Prus. Ze swym oddziałem miała przebić się do Warszawy i tam kontynuować walkę.
 

Emilia Plater na wieść o kapitulacji oddziałów powstańczych generała Dezyderego Chłapowskiego miała wypowiedzieć te słowa: “Lepiej byłoby umrzeć, niż skończyć takim upokorzeniem.”


CZYTAJ TAKŻE:

Emilia Plater śmierć

Emilia Plater zmarła z wyczerpania 23 grudnia 1831 r. wycieńczona trudami wędrówki do Warszawy w Jusianowie koło Suwałk. W rzeczywistości z wielką wytrwałością walczyła w różnych oddziałach powstańczych. Do historii przeszła jako bohater narodowy. Jej legendę unieśmiertelnił Adam Mickiewicz w wierszu pt. “Śmierć pułkownika” – 1832 r., a imię nosił fizylierski oddział kobiecy Pierwszej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

[Głosów:79    Średnia:3/5]
Komentarze

PRZEMYSŁAW DYMARKOWSKI

Miłośnik historii Polski. Interesuje się epoką nowożytną, dziejami II Rzeczypospolitej oraz historią I i II wojny światowej.

3 Comments

  • Cześć i Chwała Wielkiej Polskiej Bohaterce.

    • To była Litwinka ;-;

      • To ty nie wiesz, źe Rrzeczpospolita to był wielki kraj obdzierany ciągle przez zaborców , a potem Stalina za zgodą Zachodu? Jagiełło był księciem litewskim .ale nikt go nie zmuszal być królem Polski ,choć to kobieta nim była Jadwiga i nie powinna mu była tego tytułu przyznawać na równi z sobą, jak królowa Anglii swojemu mężowi. Ale Litwa przez to polaczenie przestała epatować księstwem i na mocy unii stala się nową jakościa w ramach Rzeczpospolitej.Tam jednak lokowano z Polski najwięcej bogactw i budowano wiele instytucji, poniewaź była to juź Polska. I zarówno Mickiewicz,Slowacki Konopnicka jak i Plater byli patriotami polskimi w pierwszym rzędzie. Litwa jako panstwo nie istnisła jak Białoruś i Ukraina..To były wywalczone i zagospodarowane wielowiekowe ziemie polskie. Źadnych nie mamy odszkodowań za ich utracenie,z chwila gdy Izraelici,którzy teź nigdy nie istnieli przeforsowali w USA ustawę o zabraniu Polsce miliardów dolatów za coś niby utraconego.Chodzi o kase bez pracy. Źerują na naszych obywatelach pochodzenia źydowskiego ,choć przez wieki tylko tu mającą goscinność zamieniono im na równe prawa z Polakami i dano jeszcze większe przywileje. Korzystali z siły roboczej, ziemi polskiej nie izraelskiej, kształcili się tu, mieli ochronę medyczną, policyjną i wojskową. To odszkodowanie źądane od ogryzionej drugą wojną swiatową Polski walczącej i pomagajacej szczególnie obywatelom pochodzenia źydowskiego jest niegodziwoscią nie mająca precedensu w świecie. Jugosławia i Irak to jedne z przykladów polityki równie niegodziwej o innym nieco zabarwieniu wiadomo jakiej nacji,naciskajacej cały świat , by ją kochał za zło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.