1808: Bitwa pod Somosierrą

30 listopada 1808 r. polski szwadron Szwoleżerów Gwardii przeprowadził zwycięską szarżę w czasie bitwy pod Somosierrą.

Somosierra – przełęcz w Hiszpanii w górach Sierra de Guadarrama – Góry Kastylijskie, strategiczny punkt na drodze do Madrytu. 30 listopada 1808 r. szwadron polskich szwoleżerów w służbie Napoleona, pod dowództwem Jana Kozietulskiego, przeprowadził szarżę w wąwozie Somosierra, otwierając Francuzom drogę na Madryt, co umożliwiło okupantom zajęcie hiszpańskiej stolicy.
 
Jedyna droga do Madrytu prowadziła przez skaliste góry i została solidnie ufortyfikowana przez Hiszpanów. Wspomniał uczestnik wydarzeń: “Rzeczywiście zdawała się ona ze wszech miar niepodobna do zdobycia, droga zwężona wiła się między skałami obsadzonymi piechotą, a na czterech jej zgięciach stały po cztery działa, które ją ostrzeliwały we wszystkich kierunkach”.
 
Gdy próby zdobycia wąwozu przez Francuzów nie udały się, Napoleon zdecydował: “Zostawcie to moim Polakom!” Na ten rozkaz Kozietulski dobył pałasza i z okrzykiem “Naprzód, psiakrew, cesarz patrzy” skierował szwadron na pozycje przeciwnika. Pod morderczym ostrzałem, w kłębach armatniego dymu, w ciągu 8 minut Polacy zdobyli wszystkie działa i wycięli w pień obrońców. Brawurowa szarża lekkokonnej jazdy złamała opór Hiszpanów, otworzyła drogę do Madrytu i okryła szwoleżerów nieśmiertelną sławą. Sam cesarz rzekł podobno z podziwem: “Cóż za śmiałość w tych Polakach!”
 
Bitwa pod Somosierrą przeszła do historii jako jedno z najświetniejszych zwycięstw polskiego oręża. Z drugiej strony jest jednak traktowana jako symbol wykorzystywania przez Napoleona zapału Polaków do walk na frontach niemających nic wspólnego z polską walką o niepodległość.

PRZEMYSŁAW DYMARKOWSKI

Miłośnik historii Polski. Interesuje się epoką nowożytną, dziejami II Rzeczypospolitej oraz historią I i II wojny światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.