1611: Szujscy składają hołd Zygmuntowi III Wazie

29 października 1611 r. w Warszawie wzięty do niewoli car Rosji Wasyl IV Szujski złożył wraz z braćmi hołd królowi Zygmuntowi III Wazie.

29 października 1611 r. do Warszawy na czele swych żołnierzy uroczyście wjechał hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski – pogromca potężnej armii rosyjskiej pod Kłuszynem i zdobywca Moskwy. Na końcu orszaku w asyście wojska prowadzono cara Rosji Wasyla IV z żoną carycą Katarzyną, oraz jego braci: następcę tronu, wielkiego księcia Iwana i dowódcę armii rosyjskiej Dymitra, którzy złożyli królowi Polski Zygmuntowi III Wazie i królewiczowi Władysławowi Zygmuntowiczowi (ówczesnemu carowi Rosji) przysięgę wierności.
 
W sali senatu na Zamku Królewskim w obecności Sejmu i Senatu przed Zygmuntem III na tronie – car Wasyl IV dotknął ziemi prawą ręką i ją ucałował, wódz wojsk moskiewskich Dymitr bił czołem o ziemię a książę Iwan zrobił to trzykrotnie. Był to hołd ruski (szujski), jeden z największych triumfów Rzeczypospolitej i najbardziej ukrywana data w historii Polski.
 
„Bywało siła triumfów, bywało za pradziadów naszych siła zwycięstw (…) ale hospodara moskiewskiego tu stawić, gubernatora ziemi wszystkiej przyprowadzić, głowę i rząd państwa moskiewskiego tego panu swemu i Ojczyźnie oddawać, to dopiero dziwy, nowina, męstwo rycerstwa (…) sama sława!” – przemówienie podkanclerza Feliksa Kryskiego na uroczystym wspólnym posiedzeniu Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej na Zamku Królewskim w Warszawie 29 października 1611 roku.
[Głosów:0    Średnia:0/5]
Komentarze

PRZEMYSŁAW DYMARKOWSKI

Miłośnik historii Polski. Interesuje się epoką nowożytną, dziejami II Rzeczypospolitej oraz historią I i II wojny światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.