1492: Odkrycie Ameryki przez Kolumba

12 października 1492 r. Krzysztof Kolumb (Cristoforo Colombo) <dopłynął do archipelagu Bahamów. Jest to oficjalna data odkrycia Ameryki.

 3 sierpnia 1942 roku trzy statki pod flagą Kastylii: „Santa Maria”, „Niña” i „Pinta” wypłynęły z portu Palos w Hiszpanii. Po 10 tygodniowej żegludze na morzu 12 października 1492 roku wczesnym rankiem marynarz Rodrigo de Triana z dziobu „Pinty”, statku Kolumba, zauważył ląd. Wyprawa wylądowała na wyspie San Salvador znanej także jako Wyspa Watlinga (przez Indian – Guanahani). 

U tubylców spostrzeżono złote ozdoby, a zapytani o ich pochodzenie, wskazali kierunek na południe. Kolumb po obraniu nowego kursu na południowy zachód, 28 października odkrył – Kubę, a 6 grudnia – Haiti, którą to wybrał na swoją siedzibę. Powracając do Hiszpanii (15 marca 1493 r.) sprowadził do Europy pierwszych indiańskich niewolników, próbki nieznanych w Starym Świecie roślin (m.in. kukurydzę, ziemniaki, tytoń i kakao), cenne złote ozdoby, perły i wieści o innych bogactwach Nowego Świata. 

Odkrycie Ameryki – awans Kolumba

Wśród rzeczy sprowadzonych przez Kolumba znalazły się m.in. konie i osły, bydło i świnie, trzcina cukrowa, krzewy winorośli i nasiona europejskich roślin uprawnych, narzędzia rolnicze i psy tresowane do chwytania ludzi. Krzysztof Kolumb za swoje dokonania został mianowany admirałem i pierwszym namiestnikiem hiszpańskich kolonii w Ameryce Środkowej. Ameryki


CZYTAJ TAKŻE:


Organizator i kapitan czterech odkrywczych wypraw transatlantyckich z Hiszpanii do Ameryki w pierwszej z nich dotarł do Bahamów, Haiti i Kuby w 1942 r. W drugiej w 1493 r. do Małych Antyli i Jamajki. W trzeciej w 1498 r. do stałego lądu Ameryki Południowej i w czwartej w 1502 r. do brzegów Ameryki Środkowej.

Dwie ostatnie wyprawy według Kolumba miały być kontynentem azjatyckim, ale 20 lat później podróżujący do Ameryki Południowej żeglarz florencki Amerigo Vespucci stwierdził, że odkryte przez Kolumba lądy nie były Japonią ani żadną częścią Azji, lecz nowym, nieznany dotąd kontynentem. Nazwano go od jego imienia Ameryką.


POLECAMY KSIĄŻKĘ:

odkrycie Ameryki

[Głosów:2    Średnia:4/5]
Komentarze

PRZEMYSŁAW DYMARKOWSKI

Miłośnik historii Polski. Interesuje się epoką nowożytną, dziejami II Rzeczypospolitej oraz historią I i II wojny światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.